Rána jako prásknutí dveřmi! Tak popisovali svědci pád trojské lávky, která se 2. prosince, po 33 letech, co spojovala Troju a Císařský ostrov, náhle zřítila do Vltavy. Čtyři lidé se při neštěstí vážně zranili. Obvinění z obecného ohrožení padlo loni v březnu, oba dva muži již dříve proti němu protestovali a proti zahájení trestního stíhání podali stížnost. V rozplétání případu pokračoval 21. dubna Obvodní soud pro Prahu 7.

* Hlavní město Praha po mužích žádá odškodnění 8,2 milionu korun, které vynaložila na odstranění zřícené konstrukce. Pojišťovny chtějí 2,4 milionu a dva ze zraněných požadují dohromady 206 000 Kč jako náhradu nemajetkové újmy.

* Zranili se tři muži narození v letech 1957, 1974 a 1983 a žena s ročníkem narození 1954. Ta dopadla nejhůř - utrpěla krvácení do mozku a břicha, trhliny střev, zlomeniny čelisti, očnice, nosu, pánve, lopatky a stehenní kosti. Muži měli polámané kosti nebo obratle.

* Jiřímu Stráskému klade obžaloba mimo jiné za vinu, že ve výpočtech nezohlednil vliv větru a teploty a že řádně nevykonával autorský dozor, což údajně vedlo k nekvalitnímu provedení prací. Podle Stráského za zřícení lávky může posypová sůl a neodborný nátěr, o kterém ho navíc nikdo neinformoval. Znalec v září u soudu potvrdil, že sůl korozi výrazně urychlila, lávka by podle něj jinak vydržela klidně sto let.

* Antonín Semecký podle obžaloby věděl o špatném až havarijním stavu lávky, když měl k dispozici několik desítek záznamů a posudků, které na problém upozorňovaly. On sám uvedl, že si žádné nedbalosti není vědom, při zkouškách prý žádné odchylky zjištěny nebyly.

* Zaměstnanci firmy Pontex, která pro TSK kontrolovala stav pražské trojské lávky, vypověděli, že neměli důvod lávku uzavřít. Stav konstrukce sice před jejím zřícením klasifikovali jako velmi špatný, v Česku jsou ale podle nich v provozu i mosty ve stavu havarijním.

* Nová lávka už stojí, zpřístupněna byla loni 23. října. Stála 150 milionů a stavěla ji firma SMP CZ. 

Pád Trojské lávky
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Refresh
9:31
15. 9. 2020

Projektant Jiří Stráský podle obžaloby při vypracování projektu provedl nedostatečné výpočty týkající se zatížení mostu. „Nezapočítal ve statickém výpočtu vedlejší vlivy jako zatížení větrem a teplotou,“ uvedl státní zástupce Šimon Vavrečka s tím, že muž také řádně nevykonával autorský dozor, což vedlo k nekvalitnímu provedení prací a nedostatečné ochraně nosné konstrukce lávky před korozí.

Stráský podle obžaloby navíc uvedl v technické správě, že vlastní konstrukce údržbu nepotřebuje, ačkoliv technická norma stanovuje, že se u těchto staveb musí provádět stálá kontrola i opravy injektáže. 

9:20
15. 9. 2020

Líčení začalo čtením obžaloby. Ta oba muže viní z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti, který spáchali tím, že zanedbali povinnosti vyplývající z jejich zaměstnání.

Státní zástupce Šimon Vavrečka u Obvodního soudu pro Prahu 7 vyjmenoval také řadu zranění, která nehoda způsobila třem mužům narozeným v letech 1957, 1974 a 1983 a ženě s ročníkem narození 1954. Nejhůře ze všech dopadla právě žena, kterou záchranáři převezli do nemocnice s krvácením do mozku a břicha, s trhlinami střev, zlomeninami čelisti, očnice, nosu, pánve, lopatky a stehenní kosti. Muži měli polámané kosti nebo obratle.

 

 
8:35
15. 9. 2020

Dobrý den, vážení čtenáři,

vítáme vás u online přenosu ze soudu kvůli pádu trojské lávky. Na lavici obžalovaných usednou podle dřívějších zjištění dva muži - projektant lávky a uznávaný mostař Jiří Stráský a bývalý šéf oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semecký. Veškeré dění v soudní síni vám zprostředkujeme online, začínáme v 9:00.

Fotogalerie
116 fotografií