Metropole 8. června 1600 žila pod vládou Rudolfa II. (†60) hlavně vědou, jejíž evropské špičky se tu potkávaly. Učení pánové i vědychtiví měšťané si tak nemohli nechat ujít šokující podívanou, první veřejnou pitvu lidského těla na našem území! Ján Jessenius (†54) je sezval do dnešní ulice Karoliny Světlé, Rejčkovy koleje, k čtyřdenní ukázce.
Tragické výročí požáru hotelu Olympik v Praze: Václavovi (60) umírali lidé v náručí. „Bylo to zlé,“…
„Pitva byla provázena spisem pražského lékaře Adama Zalužanského ze Zalužan ‚Řeč o anatomii a obnově veškerého lékařského studia ve slavném království českém',“ doplnil docent Ondřej Naňka z Anatomického ústavu 1. LF UK.
Dispečerka pražské záchranky Kristýna (23): „Volající mi po resuscitaci maminky řekl, že jsem zlatíčko“
Jak pitva proběhla
Postup Jessenius přizpůsobil období a tomu, že tělo nebylo nijak konzervované. „Pro toto cvičení je nevhodná sama doba,“ připustil. První den proto pitval dutinu břišní a její orgány, druhý den srdce a plíce, třetí den krk, následně pak hlavu, z níž vyňal mozek, a nakonec končetiny. Celá pitva byla rozdělena do devíti jednotlivých úkonů. „Tak jsme je tedy, diváci, dovedli ke konci. Pokud jsme v nich prokázali něco vynikajícího, je třeba to přičíst na účet jedině původci a pomocníkovi – Bohu,“ uzavřel Jessenius své představení 12. června.
Krutý konec mistra Jessenia
Jessenius se narodil v roce 1566 ve Vratislavi, lékařství vystudoval na slavné univerzitě v Padově roku 1591. Po pražském úspěchu se sice stal lékařem u dvora, ale Jessenius snil o kariéře osobního lékaře císaře Rudolfa II., což se mu nesplnilo. Roku 1608 tak odešel do Bratislavy.
Do metropole se vrátil v roce 1617 a stal se rektorem pražského učení. Coby představitel univerzity se ocitl proti císaři v opozici. 21. června 1621 tak byl jedním z 27 českých pánů sťatých katem Janem Mydlářem (†91) na Staroměstském rynku (náměstí). Jesseniovi byl nejdříve vyříznut jazyk, tělo následně rozčtvrceno, vpleteno do kola a hlava s devíti dalšími pro výstrahu vystavena na Mostecké věži. Tam visela deset let.Víte, že...
...první veřejná pitva v Praze se odehrála na rohu dnešních ulic Karoliny Světlé a Bartolomějské, kde nechal dům postavit roku 1400 movitý měšťan Jan Rečka z Ledče?