Plány s hromadným hrobem v pražských Ďáblicích v úterý odhalila pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě). Mašínová starší byla v listopadu 1953 zatčena za odbojovou činnost svých synů. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. V roce 1956 ve vězení zemřela. Ministerstvo obrany loni in memoriam uznalo a ocenilo její protikomunistickou odbojovou činnost.

Na exhumaci ostatků se město domluvilo loni v březnu s dcerou Mašínové Zdenou. „Na začátku jsme měli jen ústní svědectví předané dcerou paní Mašínové, podle kterého byly ostatky její maminky v roce 1956 uloženy do nejsvrchnější úrovně jednoho z hromadných dětských hrobů,“ uvedla Johnová.

Expertní skupina v uplynulých měsících zkoumala archivní dokumenty, z kterých chtěla zpřesnit místo uložení ostatků. Výsledek zkoumání upevnil původní představy o umístění ostatků, ale stoprocentní jistotu průzkum nepřinesl. „Proto jsme se v expertní skupině domluvili na dalším zpřesnění zprávy a následně provedení archeologické sondy maximálně do hloubky 40 centimetrů. Prozkoumáme nyní velmi mělce vrchní část šachty číslo 52, která by mohla mít místem uložení ostatků paní Mašínové,“ sdělila Johnová.

14 tisíc mrtvých

Zpracovávat se bude také podrobný archeologický projekt, který upřesní parametry sondy. Práce na projektu zaberou zhruba měsíc. Samotná sonda pak asi dva dny. O přesném provedení a harmonogramu rozhodne expertní skupina na začátku března.

Na hřbitově v Ďáblicích jsou ostatky asi 14.000 lidí. Mezi nimi političtí vězni, děti narozené ve věznicích a pochováni tu jsou i neznámí sebevrazi.

Ďáblický hřbitov byl založen již před první světovou válkou. Ještě dříve, než sem byla umístěna hromadná pohřebiště, vznikla na něm mimo jiné čestná pohřebiště obětí první světové války, která se nacházejí v opačné části hřbitova. Před několika lety se tu uskutečnila první exhumace, a to ostatků pátera Josefa Toufara, které byly vyzvednuty a následně pohřbeny v Číhošti.

Video z Ďáblického hřbítova:

Video
délka: 00:58.22

Na Ďáblickém hřbitově leží děti, které zemřely v komunistických lágrech. Jejich hroby stále nikdo neprozkoumal. Daniel Vitouš

Fotogalerie
7 fotografií