Dlouhá léta holešovické Výstaviště jen přežívalo. Ty, kdo sem zabloudili, čekal pustý areál, rozpadající se stavby a dosloužilé atrakce. Nebylo kam zajít na kávu, chyběla hřiště i posezení v zeleni, při vedrech scházelo kam se schovat do stínu. Dlouhá léta tak prakticky žilo jen z veletrhů, výstav a nejrůznějších megalomanských akcí.

V lednu letošního roku se s nástupem nového šéfa vymanilo z politických vlivů a prožívá restart i v podobě nabitého programu. „Pořadatele dokonce odmítáme, někdy u nás probíhá i několik akcí současně,“ řekl Blesku předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl (41). Pod jeho vedením byly dokončeny úpravy Maroldova panorama, byli vybráni noví nájemci restaurací v areálu a hlavně zprovozněna řada míst pro volnočasové aktivity.

Na italskou zmrzlinu i vlastní pivo

Změnou prošlo dříve nevzhledné občerstvení u Maroldova panorama. Oschlé klobásy vystřídala italská kuchyně bistra nabízejícího i kvalitní kávu a zmrzlinu. „Kromě bistra Artyčok je v provozu i opravená restaurace Pražan, kde na podzim začnou vařit vlastní pivo,“ uvedl Hübl. Ten přitom dodal, že by se mělo jednat o signifikantní mok, který by jinde v Praze neměl být k dostání.

 Hned vedle pak venkovní bar s tančírnou a grilem, kde probíhá řada kulturních akcí. V červenci přibude cukrárna, poblíž bruselské cesty, nově s průchodem přímo do Stromovky, pak griloviště a gastro pavilon.

Protáhnout se i odpočívat

Dříve avizovaný biotop, tedy přírodní koupaliště, se ukázalo jako nereálná vize. „Bylo navrženo v místě, kde stojí řada chráněných dřevin a kde se nesmí kácet,“ vysvětlil Hübl. Upravené louky s lavičkami a lehátky ale během prázdnin doplní leknínové jezírko s molem, na kterém bude také možné ve stínu stromů odpočívat.

Před dokončením je leknínové jezírko navazující na hřiště v zadní části areálu u bruselské cesty.
Před dokončením je leknínové jezírko navazující na hřiště v zadní části areálu u bruselské cesty.
Autor: Michal Protivanský

Koupat se v něm se však možné nebude, zrovna jako v jiných vodních prvcích. „Voda bude čištěna chemicky, takže nebude vhodná jak k pití, tak ani ke koupání. K dispozici nicméně budou pítka a mlžítka,“ sdělil Hübl. Vodou všechny fontánky zásobí vlastní opravené studny Výstaviště a dešťová voda z retenčních nádrží.

Čeho si ale mládež a sportovci užijí dosyta, to jsou herní a volnočasové prvky. „Už teď tu návštěvníci najdou lanové prolézačky pro děti, cvičí se už i ve venkovní posilovně,“ uvedl Hübl. Ten ostatně prozradil, že je v plánu také herní pískoviště pro nejmenší. Přibýt by ještě v létě měly nové vstupy do areálu ve směru od Stromovky, zrovna tak jako grilovací stanoviště. Ta by měla být elektrická, aby se co nejvíce zamezilo případné hrozbě požáru.

Na Marolda i fontánu

Také Maroldovo panorama po rekonstrukci coby moderní muzejní objekt nabízí prostorové ozvučení, do scény k 90 metrů širokému plátnu přibyly nové rekvizity. Za první měsíc od otevření jej navštívilo 1350 lidí. Křižíkova fontána je po roce a půl sporů s bývalým nájemcem zprovozněna a připravena na nové využití. „Dramaturgický plán bychom do budoucna rádi řídili sami. Produkcím externích pořadatelů ale zůstává otevřená,“ upřesnil Hübl, podle něhož se jedná o stoletou virtuální atrakci, která má však přesah do současnosti.

Za pár let k nepoznání

Dříve se v případě holešovického Výstaviště jednalo o výstavní prostor celého města, kam vítaly davy. Tuto vizi by rád v realitu přetvořil i náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). „Budoucnost Výstaviště je jednou z priorit hlavního města. Usilujeme jak o jeho zvelebení, tak hlavně o to, aby jej Pražané mohli navštěvovat, a aby jej navštěvovali rádi,“ vysvětlil.

Podle něj se do současné doby děly spíše dílčí práce a menší investice. Ty větší, které spolykají stamiliony korun, areál teprve budou čekat v nejbližších letech. „Týká se to především rekonstrukce levého křídla Veletržního paláce, u něhož je aktuálně podaná žádost o stavební povolení,“ nechal se slyšet náměstek. „Dále jsou v plánu rekonstrukce Křižíkových pavilonů nebo divadla Spirála, které je od povodní v roce 2002 zavřené,“ uzavřel.

Fotogalerie
26 fotografií