Zámek postavený v 19. století je ve špatném technickém stavu, od roku 2017 je kulturní památkou. Společnost, které patří, je v likvidaci, dražbu objektu nařídil exekutor. Před rokem 1989 v zámku fungoval Výzkumný ústav kovů. Později areál, který zabírá přes šest hektarů, sloužil jako sklad.

Heydrich, který byl mimo jiné spoluautorem takzvaného konečného řešení židovské otázky, byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor. Atentát na něj je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje.

Soused K. H. Frank

V Panenských Břežanech je i takzvaný horní zámek, v němž za války bydlel další významný nacistický pohlavár Karl Hermann Frank. V barokním zámku je dnes památník národního odboje a útlaku. Součástí expozice jsou autentické předměty, například stůl vůdce sudetských Němců Konrada Henleina nebo kopie pankrácké gilotiny.

Tragický osud Heydrichova syna

Panenské Břežany mají s Heydrichovou rodinou ještě jednu silnou spojitost, se kterou roku 2011 přišla MF DNES. Tehdy badatel Jaroslav Čvančara uvedl, že v zarostlém parku pod borovicí je v této obci zřejmě stále pochován Klaus Heydrich, který v 10 letech tragicky zahynul. Srazil ho nákladní vůz, který vezl fotbalisty FK Čechie Panenské Břežany z nedohraného zápasu v Úžici.

Tato nehoda se Klausovi stala osudnou, svého otce přežil pouze o 16 měsíců. Vzhledem k okolnostem běsnící druhé světové války je paradoxem, že sraženému chlapci poskytoval první pomoc židovský lékař, který spolu se 120 vězni pracoval v areálu zámku. Gestapo řidiče nákladního vozu po vyšetřování propustilo s tím, že za nehodu nemůže.

V minulosti panovaly domněnky, že Klausovy ostatky jeho matka na sklonku války odvezla do Německa. Druhý Heydrichův syn Heider však měl tuto informaci vyvrátit a Jaroslavu Čvančarovi sdělil, že Klausovo tělo po válce v Břežanech zůstalo.

Fotogalerie
16 fotografií