Do Brožíkova sálu Staroměstské radnice přišla poměrně početná politická delegace. S tibetským exilovým předsedou Lozangem Sanggjä se snažil každý z jejího zastoupení prohodit několik slov. Vřelé setkání ale přece jen mělo jednu malou trhlinu.

Pro významného státníka nebylo přichystáno žádné občerstvení a dočkal se pouze sklenice sektu na přípitek. To však nikomu neubralo na dobré náladě a došlo i na dárky. Zdeněk Hřib dal předsedovi symbolický klíč od hlavního města. Primátor zase obdržel bohatě zdobený kovový talíř jako projev vděku za podporu Tibetu. Každému z českých politiků pak členové tibetské delegace pověsili kolem krku bílou šálu. Podle Tibeťanů jsou znamením míru, štěstí a čistého srdce.

Havel a poselství

Lozang Sanggjä také vyjádřil přání, že si chce prohlédnout Staroměstskou radnici a prostory se mu líbily. Tibetský premiér ve svém projevu vzpomněl i na osobu Václava Havla, který byl jednou z klíčových postav Sametové revoluce. Byl prý pro Tibet inspirací a jeden z mála prezidentů, který ho už v devadesátých letech otevřeně podporoval.

Středeční setkání pak hodnotil velmi kladně: „Česká republika vyslala do světa poselství o naději a solidaritě. Třicet let zpět se historie psala přímo zde. Svoboda se může obnovit, i když jste malí a čelíte velké zemi,“ hledal paralely mezi historií Česka a Tibetu předseda tibetské exilové vlády.

Vzdor Prahy

Tibetský premiér také pochválil nové vedení Prahy za to, že v březnu znovu vyvěsí tibetskou vlajku v rámci akce Vlajka pro Tibet. Za vlády Adriany Krnáčové (ANO) totiž koalice magistrátu nechtěla vlajku na budovu magistrátu vyvěšovat. Primátorka se obávala reakce Číny, poněvadž minulé vedení podepsalo smlouvu o spolupráci mezi Prahou a Pekingem. Ve třetím bodě dohody Praha uznávala jednotu Číny.

S tím však razantně nesouhlasí současná koalice a sporný třetí bod chce z původního dokumentu odstranit: „Chtěli jsme vyjádřit obrat postoje Prahy, a vlastně trošku i České republiky, ve vztahu k lidským právům v Tibetu. K tomu směřovala také iniciativa pana primátora v tom smyslu, vypovězení článku tři v dohodě mezi Prahou a Pekingem. Praha je připravená spolupracovat s jinými městy, ale neznamená to, že budeme politicky podporovat autoritářský režim,“ řekla k tomu radní Hana Marvanová (STAN).

Odpověď z Číny

Pozvání exilového předsedy Tibetu byla tedy jasná zpráva do Číny: „Za město jde o symbolický akt podpory pro lidi Tibetu. I český národ dříve neměl také plnou možnost svého národního sebeurčení a totéž, doufám, že se podaří Tibetu,“ komentoval akci primátor. V půli ledna odeslali radní do Pekingu dopis o výpovědi třetího bodu a už obdrželi z Pekingu odpověď. Primátor Hřib ale odmítl prozradit podrobnosti. Nejprve chce odeslat odpověď a poté sdělí médiím podrobnosti. 

Fotogalerie
12 fotografií