Na Letné má podle plánu magistrátu vzniknout místo s výhledem na město. Osazeny tady budou tabule s informacemi o historii místa a dráhy. Opraveny budou pozůstatky výstupní stanice lanovky a pohyblivých schodů v horní části svahu nad vjezdem do Letenského tunelu.

Magistrát vybral v soutěži dodavatele, s úpravami by chtěl začít co nejdřív. „Mělo by to být hotové zhruba do prázdnin,“ uvedl vedoucí magistrátního oddělené péče o zeleň Dan Frantík. Náklady na úpravu jsou přibližně 2,8 milionu korun.

V rozpočtu investic pro letošní rok má město vyčleněn milion korun také na vybudování vodní nádrže na Letné. Peníze mají podle dokumentu sloužit na zpracování projektové dokumentace pro územní řízení a dokumentace pro stavební povolení pro vytvoření závlahového systému sadů včetně akumulační nádrže.

Byla vůbec první

První lanovka v Praze i v českých zemích zahájila provoz 31. května 1891 a spojovala vltavské nábřeží s Letenskou plání. Lanová dráha vznikla u příležitosti Zemské jubilejní výstavy a na Letné navazovala na Křižíkovu tramvaj, která vozila návštěvníky výstavy. Její 109 metrů dlouhá trať překonávala výškový rozdíl 40 metrů a jízda trvala zhruba dvě minuty.

V letech 1902 až 1903 byla elektrifikována. Za první světové války byl provoz zastaven a v roce 1926 ji nahradily kryté pohyblivé dřevěné schody připomínající dnešní eskalátory. Schody na Letné byly v provozu do roku 1935.