Opravu už kamenné schody i plochy, kde v současnosti dovádějí skateboardisté a kam Pražané často vyrážejí kvůli dechberoucímu pohledu na město, potřebovaly jako sůl. Po 63 letech bez oprav ostatně ani není čemu se divit. „Velká část schodišťových stupňů je mechanicky poškozena, u severního nástupního schodiště dokonce chybí úplně,“ píše ve schváleném dokumentu magistrát.

Část kamenných dlažebních desek na ploše je rozlomená nebo chybí a schodiště musela být kvůli špatnému stavu už několikrát uzavřena. Zkázu navíc nedávno dovršili neznámí vandalové, kteří v letenském parku způsobili pořádnou spoušť: ze země vytrhali kusy žuly, betonové lavičky a skateboardové překážky rozlámali a nechali je rozházené po celé kamenné ploše.

V tendru byla vybraná firma TPD, která dlažbu a stupně schodiště postupně sejme, vyčistí a chybějící nahradí novými.

Praha již od počátku devadesátých let řeší, jak využít prostor pod bývalým pomníkem sovětského diktátora, kde jsou i rozsáhlé podzemní prostory. Mluvilo se například o vzniku muzea totality, o kavárně nebo oceanáriu. Vše ale zůstalo ve fázi úvah. Ploše od roku 1991 dominuje 25 metrů vysoká pohyblivá socha přezdívaná Metronom.

Pomník Stalina

Jeden z nejbizarnějších evropských komunistických monumentů byl po šestileté výstavbě odhalen v roce 1955, kdy se éra uctívání sovětského vůdce, který zemřel v roce 1953, už blížila ke konci. V únoru 1956 Stalinův nástupce Nikita Chruščov na 20. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu odsoudil kult Stalinovy osobnosti. I přes to pražští komunisté o odstranění 22 metrů vysokého žulového pomníku rozhodli až začátkem 60. let se začátkem dočasného tání režimu, završeného Pražským jarem a následnou okupací.

Počátkem 90. let se v prostorách uvnitř podstavy konaly kulturní akce. Největší byla výstava Totalitní zóna, během níž začalo z útrob pomníku zprvu pirátsky vysílat Radio 1, tehdy jako Radio Stalin.

VIDEO: Na Letné se nedávno vyřádili vandalové:

Video
délka: 00:24

Takto to nyní vypadá na Letné pod Metronomem. David Zima

 

Fotogalerie
23 fotografií