Objektivy zaznamenaly mnoho emotivních momentů během těch nejtěžších chvil v březnu a dubnu. „Těší mě, že po tolika měsících obrovského vypětí tady konečně nemusíme řešit, které oddělení se kvůli covidu uzavře nebo jestli máme dostatek respirátorů nebo roušek,“ uvedl výstavu ředitel nemocnice Jan Kvaček.
Dodal k tomu, že v březnu i v dubnu nemocnice přijala okolo stovky pacientů s nemocí covid-19, a k tomu i stovky dalších, kteří měli podezření na onemocnění. „To zapojení nemocnice bylo obrovské na jedenácti různých pracovištích, “ poznamenal.Fotografický průvodce koronavirovou krizí
Snímky pochází od čtyř autorů - Davida Neffa, Dana Materny, Lukaše Bíby a Lenky Klicperové. Pro fotografy, kteří se projektu zúčastnili, to bylo nezvyklá zkušenost i kvůli tomu, že museli celou dobu nosit ochranné obleky a dodržovat přísná hygienická opatření. I přesto možnost fotografovat přímo v první linii boje proti koronaviru ocenili.
Odvážný krok
Dan Materna uvedl, že z témat spojených s koronavirem bylo focení na Bulovce jeden z nejsilnějších zážitků a i když měl strach z nákazy, tak se sem opakovaně vracel.
„Nemocnice Na Bulovce je první nemocnice, která mi umožnila fotit a myslím si, že v tom je i velký kus odvahy, že se nebáli pustit někoho, kdo není zdravotnický personál na sál,“ řekla Lenka Klicperová.Nic nemá být tabu
David Neff zastává názor, že žádné téma nemá být tabu a lidé, kteří zachraňovali životy si zaslouží pozornost i skrze fotografie. „Jsem za to vděčný a byl jsem až překvapen, jak byli všichni vstřícní, protože u nás i třicet let po revoluci to není samozřejmostí. Všude ve světě se novináři dostávají ke všemu a u nás to tak často není. Je to velmi moderní přístup,“ řekl.
Kde: Areál nemocnice Na Bulovce, před budovou č. 18.
Kdy: Do září 2020.
Vstupné: Žádné.