Národní technické muzeum založili 5. července 1908. Tehdy ho pojmenovali Technické muzeum Království českého. Pro veřejnost se ale otevřelo až 28. září 1910. Název změnili po vzniku Československé republiky na Technické muzeum československé.
Národní technické muzeum se zrodilo díky iniciativě technické inteligence, především z řad profesorů České vysoké školy technické v Praze. Tehdy tak bylo organizováno na principu spolkovém. Součástí tehdejšího spolku byly nejrůznější firmy a podniky.
Ke znárodnění došlo v roce 1951, kdy muzeum získalo i současný název. Tím došlo k postupnému ukončení spolku. Národní muzeum se tak stalo muzejním a vědeckým pracovištěm řízeným a financovaným státem, což vedlo ke zvýšení počtu aktivních zaměstnanců z dvaceti až na 130 a také k rozšíření expozic, které si můžeme prohlédnout i dnes.
Na výročí založení si mohli návštěvníci prohlédnout čtrnáct expozic a pět výstav. „Nejzajímavější výstavou je Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV., která je největším výstavním projektem Národního technického muzea v letošním roce,“ doporučoval mluvčí muzea Adam Dušek.
„Výstava návštěvníka přivádí přímo na středověké staveniště. Přibližujeme mu na pozadí stavby opevnění Nového Města pražského dobové stavební techniky a řemesla včetně práce s velkými gotickými stavebními stroji,“ popisoval výjimečnost Civitas Carolina.
Kvůli levnému vstupnému jezdily celé rodiny
Návštěvníci narozeninový den využili, jak jen mohli. „Přišli jsme při svátku rovnou celá rodina. Obvykle bychom za jednoho zaplatili dvě stě korun. Dnes jen po padesáti koruně, což se vyplatí. Navíc jsem byla zvědavá na výstavu k době Karla IV., která mě ohromila,“ těšila se návštěvnice Petra (41).
Možnost prohlédnout si muzeum máte i další dny v roce. Samozřejmě ale za klasické vstupné.