Kubíček zprostředkovával v letech 2012 až 2017 svým klientům v Česku a na Slovensku zřízení obchodního účtu k obchodování na devizovém trhu forex. Zájemcům nabízel licence ke svému vynálezu - robotovi, jenž za ně měl samostatně vyhodnocovat obchodní příležitosti.

Kubíčkovy firmy ze skupiny WSM ale nikdy sofistikované roboty neměly, policie žádný takový software nedohledala. Celý systém fungoval jako takzvané letadlo a Kubíček vklady používal částečně pro sebe, částečně k tomu, aby celý systém udržel v chodu. Vedle neexistence slibovaného robota muž také investorům záměrně zatajil to, že k danému typu podnikání neměl potřebné povolení od České národní banky.

Podvodně vylákané peníze Kubíček soustavně vyváděl na účty jiných svých společností, vybíral je v hotovosti nebo si za ně kupoval nemovitosti zaměřené mimo jiné na zemědělskou výrobu, uvedl soudce. Klienty zároveň udržoval v přesvědčení, že jejich investice zhodnocuje - například jim zasílal výpisy z jejich údajných účtů. Podle verdiktu poškodil muž nejméně 7801 klientů.

Rozsáhlý podvod

„Obžalovaný způsobil nebývalou škodu naprosto extrémního rozsahu,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Martin Zelenka v odůvodnění uloženého trestu. Soud podle něj neměl pochybnosti o tom, že se Kubíček dopustil rozsáhlého podvodu. „Všichni poškození byly z jeho strany podvedeni,“ uvedl předseda senátu. Přestože někteří vyvolení klienti od něj obdrželi určité výnosy, byly to výnosy fiktivní. Jinak muž peníze soustavně vyváděl do jiných firem.

S pravomocným rozhodnutím mohou být podle státního zástupce Borise Havla spokojeni zejména poškození. „Tady se naštěstí zabránilo včasným zásahem policie a státního zastupitelství vytunelovat zbytek jednak finančních prostředků na účtech a jednak zabránit zašantročení nemovitého majetku,“ řekl žalobce po skončení jednání novinářům. Na vyplacení přihlášených poškozených, kterých je ale pouze k sedmi stovkám, je podle něj k dispozici majetek ve výši zhruba 700 až 800 milionů.

Podnikatel: Robota jsem chěl ukázat!

Kubíček i u odvolacího líčení trval na tom, že funkční automatické obchodní systémy skutečně existovaly, a že tedy klienty nepodvedl. Robota chtěl podle svého vyjádření ukázat policistům a vysvětlit jim už v přípravném řízení, jak vše fungovalo. „Policie reagovala tím způsobem, že to nepotřebují. Že je toto svědectví nezajímá. Že je jim to jedno,“ prohlásil.

U hlavního líčení muž uvedl, že jeho zákazníci měli všechny potřebné informace a od uzavřených smluv mohli kdykoliv bez následků odstoupit. Vložené peníze jim podle svých slov nemohl vrátit, protože je zablokovala policie.

Podle předsedy odvolacího senátu ze znaleckého posudku vyplynulo, že podnikatel měl jednoduché roboty, v žádném případě ale neměl sofistikovaný systém na takové úrovni, aby sám obchodoval na světových finančních trzích.

Spoluobžalovaní

Odvolací soud se zabýval také odvoláními Kubíčkových dvou spoluobžalovaných, které také zamítl. Podnikatelovu slovenskému bratranci Róbertu B. tak zůstal čtyřletý trest vězení za praní špinavých peněz. Muž dostal také desetiletý zákaz vedení firem a peněžitý trest 1,2 milionu korun.

Dva další muži - někdejší jednatelé společnosti Farma Racov Jiří H. a Jan L. dostali od prvoinstančního soudu podmíněné tresty v délce tří a dvou let, peněžité tresty 225 000 a 150 000 korun a pětileté zákazy vedení firem. Shledal je vinnými z legalizace výnosů z trestné činnosti v nedbalostní formě. Odvolal se pouze Hosnedl.

Kauza se vleče skoro 7 let

Trestní řízení proti Kubíčkovi iniciovala Česká národní banka. Policisté podnikatele zadrželi v březnu 2017, zasahovali také na jeho zámku v Bezdružicích. V minulosti byl muž jednou trestaný za podvod a za nedovolené ozbrojování. Další dvě jeho stíhání kvůli zkreslování údajů o stavu hospodaření soudy zastavily s argumentem, že je neúčelné vedle stíhání, které už běží. V případu robotů dohledali kriminalisté po podání obžaloby dalších 320 poškozených investorů WSM se škodou vyčíslenou na 161 milionů korun.