Bylo úterý 29. června 2021 kolem 10:40, když do budovy úřadu práce v Bělehradské ulici na pražských Vinohradech dle obžaloby vstoupil ozbrojený Jiří Dvořák (67). V tu dobu v kanceláři seděly dvě ženy – Jitka S. a paní L., ta mu také přišla otevřít. On tasil zbraň a střelil ji do břicha! „Záchranáři zajistili dýchací cesty, pokračovali v resuscitaci, kterou prováděli i laici před naším příjezdem,“ řekla tehdy mluvčí záchranky Jana Poštová. Postřelená byla převezena na operaci do vinohradské nemocnice, po pár hodinách ale zraněním podlehla.

Video
délka: 00:18.16
Video se připravuje ...

Jiří Dvořák u soudu. (27. června 2022) Blesk.cz - Veronika Foltová

K hrůznému činu se obžalovaný uchýlil nejspíše kvůli mstě – úřad práce mu totiž nepřiznal podporu poté, co mu firma Aero Vodochody neprodloužila pracovní smlouvu. „Úřednice provokuje a snaží se vyvolat střet, kde já budu dohnán k nekorektnímu jednání a budu obviněn z ublížení na zdraví,“ uvedl sám Jiří už před vraždou na internetu.

Vraždu a další činy, z kterých je Dvořák obžalován, rozplétá od pondělí pražský městský soud. V úterý promluvili svědci z úřadu práce, kteří popsali hororové okamžiky. S paní L. seděla ono dopoledne v kanceláři jako obvykle její kolegyně Jitka S. „Byl to úplně běžný den. S paní L. jsme seděli spolu v kanceláři jen ve dvou. Během dopoledne opustila kancelář jen jednou, asi na toaletu. Okolo 10:40 se ozvalo zaklepání, někdo věšel, neviděla jsem kdo, protože vstupuje do chodby a já mám zakrytý výhled do chodby kopírkou. Veřejnost k nám běžně nechodí, proto paní L. vstala a šla ke dveřím. Nechceme, aby lidé chodili k nám do kanceláře kvůli bezpečnosti, protože zde ověřujeme spisy,“ vysvětlila Jitka S. u soudu. Paní L. se pak muže, který vešel, zeptala, co si přeje.

Asi ho poznala, moc jsem ho neviděla, on nepromluvil, jen jsem slyšela výstřel. Napadlo mě, že je to nějaký šílenec, že jde vystřílet lidi na úřadě. Tak jsem se skrčila pod stůl a napadlo mě, že asi půjde i za mnou a zastřelí mě,“ popsala Jitka S. hrůzné dopoledne. Střelec následně odešel, paní L. jí ještě stihla říci, aby zavolala sanitku, že má střelnou ránu v břiše. V tu chvíli se paní L. skácela k zemi a už nepřišla k sobě. Snažili jsme se ji podle instrukcí záchranky oživovat. Pak přijela záchranka, paní L. záchranáři odnesli do chodby,“ popsala Jitka S.

„Volejte policii!"

Mezitím už do kanceláře mířila také další kolegyně, Gabriela F., která seděla o patro níže. Kolem tři čtvrtě na jedenáct dle své výpovědi uslyšela „divnou ránu, jako když spadne velký pytel“. „Volala jsem paní L., ta telefon nebrala, tak jsem zkusila zavolat ještě paní Jitku S. Její telefon byl ale obsazený, proto jsem vyšla nahoru do 4. patra za kolegyněmi,“ uvedla Gabriela.

Na schodech přitom potkala Jiřího Dvořáka, který právě odcházel z místa činu! „Potkala jsem muže, který mi řekl: ,Volejte policii, střílelo se.‘ Později jsem z fotografie od policie zjistila, že to byl pan Dvořák, poznala jsem ho hlavně podle vlasů,“ řekla kolegyně a nadřízená zastřelené paní L.

S Dvořákem ten den mluvil také Jaroslav H., který na úřadu práce pracuje jako ochranka. „Přišel pán, že jde navštívit paní L., že je její známý,“ popsal události onoho dopoledne. „Já jsem si nebyl jistý, jestli zde ta paní pracuje, neznám všechny jménem. On mi ale na tabuli, kterou tam máme, přesně ukázal její jméno a věděl, do kterého patra má jít. Nastoupil do výtahu, ale nevím, kam jel. Zpátky šel po schodech a ještě jsem mu říkal, že to byla nějaká krátká návštěva. On mi odpověděl, že si paní šla prý koupit oběd. Hluk jsem žádný neslyšel, zjistil jsem to, až když přiběhla policie,“ vypověděl Jaroslav H.

Bezpečnost se podle Jitky S. na úřadu práce po tragédii nijak nezlepšila, narostl pouze počet členů ochranky z jednoho na tři. „Chtěli jsme, aby nám nainstalovali i bezpečnostní rámy, ale to bohužel neprošlo. U nás na úřadě jsou kanceláře otevřené pro veřejnost, nesmíme je zamykat, veřejnost se u nás nijak neidentifikuje, může tam projít v podstatě každý,“ řekla. Po incidentu prý měla pocit, že do kanceláře už nikdy nevstoupí, pomohla jí však policejní psycholožka, a tak práci vykonává dál.

Video
délka: 01:46.81
Video se připravuje ...

Takhle policisté dopadli šíleného vraha v centru Prahy 

Fotogalerie
58 fotografií