Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Ekonomka Horská: „Na podzim to nebude dobré. Hlavně se nezadlužujte!“ A přidala dobrou zprávu

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
28. června 2022
05:00

Růst cen energií nebude do nekonečna. Podle ekonomky Heleny Horské nás ale čeká těžká příští topná sezóna. Klíč k překonání této krize do určité míry držíme i my sami. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank vyzvala ke střídmosti a přehodnocení rodinných výdajů. V Epicentru Blesk Zpráv hovořila o tom, jak se na toto období nejlépe připravit a zmínila i jednu velmi dobrou zprávu.

Čechy trápí drahé energie a růst jejich cen se zdá být v nekonečnu, podle Heleny Horské žádný cenový strop bohužel neexistuje. „Jedno ale platí. Čím je cokoliv dražší, tím méně toho kupujeme a spotřebováváme. Takže ta cena, kterou vidíme, a asi na podzim i uvidíme při vyúčtování, nás donutí k úsporám. Jinými slovy to bude také brzdit nárůst cen energií,“ řekla v Epicentru Blesku hlavní ekonomka Raiffeisenbank a členka Národní ekonomické rady vlády Helena Horská

Přidala také výhled, alespoň co se cen elektřiny týče. „Na velkoobchodním trhu už začínají klesat. Trh v podstatě už pracuje s tím, že domácnosti a firmy budou na spotřebě šetřit. A ty ceny do budoucna už začínají klesat, což je velmi dobrá zpráva. Například tohle na začátku letošního roku neplatilo,“ dodala ekonomka.  

Na podzimní topnou sezónu bychom se ale podle jejích slov měli připravit. „Já myslím, že není nikdy pozdě a za mě bych učitě apelovala na určitou střídmost, dělat si finanční rezervy. Zároveň se podívat, kde a do čeho investujete, to znamená, kde vám takzvaně leží peníze, pokud máte úspory, tak nedávat nutně na dlouhodobé termínované vklady, ale podívat se, jestli někde není možnost nějakého aspoň trochu výhodnějšího zhodnocení prostředků,“ radila Helena Horská. Lidé by se podle jejího názoru měli podívat i na svoje výdaje: „Jak babičky dělaly hrnečky do vitrínky: potraviny, služby, auto, výlety….rozdělit si ty prostředky nebo teď už to umožňují bankovní aplikace, kdy na internet bankingu si můžete svoje výdaje třídit podle účelu a dělat si ty chlívečky a uvědomovat si, za co utrácíte a možná jít po těch výdajích, říkat si tohle je opravdu zbytný, tohle je nezbytný.“

Co bude Putinovi vadit a Rusko bolet?

Řeč přišla i na přeplněná letiště a vykoupené letní zájezdy: „Já všem přeju dovolenou, užijte si krásnou dovolenou, ale myslete na ten podzim, myslete na tu novou topnou sezónu. Užijte si všechno, co k tomu patří, ale už myslete trošičku na zadní vrátka a možná tím, že omezíte některé výdaje a otočíte doma termostat o 1 stupeň, tak mějte ten dobrý pocit, že omezíte svoji spotřebu, vlastně spotřebu plynu o 7 %, což není málo. Putinovi to bude vadit a Rusko to bude svým způsobem bolet, pokud to uděláme každý, zkusme se nad tím zamyslet a připravme si rezervy na to, že ten podzim bude, neříkám těžký, ale nebude jednoduchý.“

Video  Megazdražování a vysoká inflace v ČR: Hledejte slevy, jezte zeleninu, radí ekonom  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Domácnosti, které už teď cítí velké tlaky a nevystačí s měsíčními prostředky, tak by se měly zbavit studu a jít na Úřad práce nebo si promluvit s odborníky na sociální oblasti. „Co je důležité, nezadlužujte se, protože to, co bývá nejkrutější, ono to ze začátku vypadá strašně dobře, každý si řekne já tu sušičku potřebuju, ale berte to tak, že sušička je jednak teďka velmi drahá. Energie jsou velmi vysoké. Možná, že zase nebude vadit, když budeme sušit prádlo vzduchem, že pověsíme doma prádlo, zvlhčíme vzduch a nemusíme kupovat sušičku a nebudeme za ní muset pak platit ty vysoké energetické účty,“ uvedla ekonomka Horská konkrétní příklad toho, jak si nezadělávat na ještě větší finační problémy do budoucna.

kralovna-vsech-mori ( 28. června 2022 15:36 )

Jojo, chtěli jste změnu, budete mít měnu.

blue_Moon ( 28. června 2022 14:54 )

Teď je o to koho ekonomka vyzvala..

blue_Moon ( 28. června 2022 14:25 )

Doba kdy lidé chtěli změnu a cinkali klíčema je pryč. Vyřvání lidí na ulicích a psaní pamfletů nikam nevede. Zdražování bude, státní kasa je nevalná. Novodobý režim politiků po cinkání klíčů dopustil aby se starý zdokonalil.

maxpax ( 28. června 2022 14:03 )

Jaroslav Skrbek, píšící z mamahotelu, Nic nevíš, neznáš, nechápeš a nepamatuješ. Zkrátka novodobý blb,s vypláchnutým mozkem (asi přes ty novodobé čističky, když podle tebe tady nikdy nebyly), a který do všeho ale zakomponuje Rusko a Čínu a Vuml.
Volební právo ti nikdo neupírá, naopak blbci tvého druhu jsou u volební urny žádaní

blue_Moon ( 28. června 2022 13:50 )

Je to tak, člověk pokud cosi kupuje mimo čínský nudle tak většinou dbá a trvá na značkovém zboží známých firem. Překvapila mě lednička, známá značka a vyrobeno v Číně.
Nepokládám se za pitomce, ale koupit si ledničku s mražákem a dupat .. je zbytečný a jak je známo někomu se výrobek neposejří sto let a jiný od samého výrobce má problémy už od začátku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa