Ekonomka Horská: „Na podzim to nebude dobré. Hlavně se nezadlužujte!“ A přidala dobrou zprávu
Růst cen energií nebude do nekonečna. Podle ekonomky Heleny Horské nás ale čeká těžká příští topná sezóna. Klíč k překonání této krize do určité míry držíme i my sami. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank vyzvala ke střídmosti a přehodnocení rodinných výdajů. V Epicentru Blesk Zpráv hovořila o tom, jak se na toto období nejlépe připravit a zmínila i jednu velmi dobrou zprávu.
Čechy trápí drahé energie a růst jejich cen se zdá být v nekonečnu, podle Heleny Horské žádný cenový strop bohužel neexistuje. „Jedno ale platí. Čím je cokoliv dražší, tím méně toho kupujeme a spotřebováváme. Takže ta cena, kterou vidíme, a asi na podzim i uvidíme při vyúčtování, nás donutí k úsporám. Jinými slovy to bude také brzdit nárůst cen energií,“ řekla v Epicentru Blesku hlavní ekonomka Raiffeisenbank a členka Národní ekonomické rady vlády Helena Horská.
Přidala také výhled, alespoň co se cen elektřiny týče. „Na velkoobchodním trhu už začínají klesat. Trh v podstatě už pracuje s tím, že domácnosti a firmy budou na spotřebě šetřit. A ty ceny do budoucna už začínají klesat, což je velmi dobrá zpráva. Například tohle na začátku letošního roku neplatilo,“ dodala ekonomka.
Na podzimní topnou sezónu bychom se ale podle jejích slov měli připravit. „Já myslím, že není nikdy pozdě a za mě bych učitě apelovala na určitou střídmost, dělat si finanční rezervy. Zároveň se podívat, kde a do čeho investujete, to znamená, kde vám takzvaně leží peníze, pokud máte úspory, tak nedávat nutně na dlouhodobé termínované vklady, ale podívat se, jestli někde není možnost nějakého aspoň trochu výhodnějšího zhodnocení prostředků,“ radila Helena Horská. Lidé by se podle jejího názoru měli podívat i na svoje výdaje: „Jak babičky dělaly hrnečky do vitrínky: potraviny, služby, auto, výlety….rozdělit si ty prostředky nebo teď už to umožňují bankovní aplikace, kdy na internet bankingu si můžete svoje výdaje třídit podle účelu a dělat si ty chlívečky a uvědomovat si, za co utrácíte a možná jít po těch výdajích, říkat si tohle je opravdu zbytný, tohle je nezbytný.“
Co bude Putinovi vadit a Rusko bolet?
Řeč přišla i na přeplněná letiště a vykoupené letní zájezdy: „Já všem přeju dovolenou, užijte si krásnou dovolenou, ale myslete na ten podzim, myslete na tu novou topnou sezónu. Užijte si všechno, co k tomu patří, ale už myslete trošičku na zadní vrátka a možná tím, že omezíte některé výdaje a otočíte doma termostat o 1 stupeň, tak mějte ten dobrý pocit, že omezíte svoji spotřebu, vlastně spotřebu plynu o 7 %, což není málo. Putinovi to bude vadit a Rusko to bude svým způsobem bolet, pokud to uděláme každý, zkusme se nad tím zamyslet a připravme si rezervy na to, že ten podzim bude, neříkám těžký, ale nebude jednoduchý.“
Domácnosti, které už teď cítí velké tlaky a nevystačí s měsíčními prostředky, tak by se měly zbavit studu a jít na Úřad práce nebo si promluvit s odborníky na sociální oblasti. „Co je důležité, nezadlužujte se, protože to, co bývá nejkrutější, ono to ze začátku vypadá strašně dobře, každý si řekne já tu sušičku potřebuju, ale berte to tak, že sušička je jednak teďka velmi drahá. Energie jsou velmi vysoké. Možná, že zase nebude vadit, když budeme sušit prádlo vzduchem, že pověsíme doma prádlo, zvlhčíme vzduch a nemusíme kupovat sušičku a nebudeme za ní muset pak platit ty vysoké energetické účty,“ uvedla ekonomka Horská konkrétní příklad toho, jak si nezadělávat na ještě větší finační problémy do budoucna.
Jojo, chtěli jste změnu, budete mít měnu.