Neštěstí se stalo v srpnu 2017. Obvodní soud pro Prahu 8 poslal stavbyvedoucího na tři roky do vězení a uložil mu také zákaz činnosti. Městský soud v Praze trest zmírnil na dva roky vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky. Oba soudy stavbyvedoucímu vytkly sérii pochybení v letech 2004 až 2014. Nevhodně zakryté sací zařízení v kombinaci s použitými čerpadly neodpovídalo normám.

„Kromě zcela nevhodných sacích čerpadel a absence bezpečnostních prvků lze zmínit krytí sacích otvorů nevhodnými, křehkými mřížkami z plastu, navíc nevhodně uchycenými jen do lepícího tmelu obkladů. Přitom šlo v podstatě o kumulaci nesprávných, hrubě nedbalých postupů,“ stojí v rozhodnutí NS.

Odsouzený muž v dovolání poukazoval na to, že nebyl odborně způsobilý pro stavby bazénů. Pro investora prý jen příležitostně zařizoval nákup a dovoz stavebního materiálu, montáž pak neprováděl ani nemohl ovlivnit. Podle NS ale muž po praktické i formální stránce byl stavbyvedoucím, přičemž odbornou způsobilost mu zajišťoval patřičně vzdělaný autorizovaný inženýr. Odsouzený pak sám a dobrovolně stavbu vedl.

„Bylo by absurdní tvrdit, že když se obviněný pustil do složité stavby, aniž by k tomu měl odborné znalosti či zkušenosti, a dokonce ani projektové podklady, nemůže být odpovědný za důsledky naprosto chybného provedení stavby právě proto, že celé stavbě vůbec nerozuměl,“ konstatoval NS.

20 minut pod vodou

Tragédie se odehrála 18. srpna 2017. Holčičku z kolumbijsko-německé rodiny vtáhlo pod vodu filtrační zařízení - chyběla na něm totiž mřížka. „Šla jsem se podívat, co se děje. Dcera mi řekla, že její sestra je na dně bazénu a nemůže vyplavat, takže i já jsem začala křičet jako šílená. Nebyly jsme schopny ji dostat z vody ven,“ uvedla v rozhovoru pro TV Nova před čtyřmi lety Andrea V. Dívenka strávila pod vodou dlouhých 20 minut, než se ji podařilo dostat na břeh. Záchranáři ji sice oživili, o pár dní později však v nemocnici na následky zranění zemřela.