Mladíka, ke kterému policisté uvedli, že v Česku dlouhodobě žije, poslal v pátek plzeňský okresní soud do vazby. Hrůznost činu, za který čerstvě plnoletému hrozí 15 až 20 let či výjimečný trest, všemi otřásla.

Sociální sítě zahltila slova účasti oběti, ale i nenávistné komentáře směrem k obviněnému mladíkovi. V příspěvcích to ale schytali i jeho krajané. Do Plzně se začali lidé svolávat na protestní pochod.

Zachovat chladnou hlavu

Ve městě byl sice o víkendu klid, výzva k protestnímu pochodu ale běží sítěmi i nadále. Představitelé města se proto v pondělí sešli se zástupci strážníků a policie. „Chtěl bych všechny Plzeňany uklidnit, že Policie ČR má situaci pod kontrolou. Nic to nemění na tom, že situaci nepodceňujeme,“ řekl primátor Roman Zarzycký.

Video
délka: 00:48.76
Video se připravuje ...

Mladík (18) obviněný ze znásilnění dívky, kterou pak v pytli shodil ze srázu, u okresního soudu v Plzni. Romana Vébrová

Největším přínosem pro všechny strany je podle něj nyní zklidnění situace. „Chtěl bych všechny poprosit, aby se vyvarovali jakýchkoliv projevů násilí a nenávisti,“ dodal. Policii též poděkoval za rychlé dopadení pachatele.

Hrůzný zločin

Mladík vylákal minulý týden v plzeňské části Lobzy děvče na procházku k řece. Zabočil ale do lesíka. „Dívce svázal ruce, přelepil ústa a znásilnil ji. Následně jí způsobil ještě řezné zranění a vyhrožoval smrtí,“ popsala mladíkův čin policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zraněnou, se kterou se před incidentem znal, poté ještě zabalil do pytle a shodil ze srázu. Dívku zachránilo, že předstírala smrt. Následně si přivolala pomoc.

Ministr i prezident

O víkendu se k násilí na ženách v Plzni a Praze, kde došlo k podobnému případu napadení ženy mladíkem (16), vyjádřil i prezident Petr Pavel a ministr vnitra Vít Rakušan. „Pravidla musí platit pro všechny stejně. Násilí a agrese nemají národnost ani náboženství,“ sdělil Pavel.

„Kolektivní vina v případě trestných činů neexistuje. Cílem je, aby se v České republice cítil bezpečně každý,“ uvedl ministr Rakušan.

Eskalace nenávisti

Primátor Roman Zarzycký již o víkendu uvedl, že je silně znepokojený eskalací nenávisti ve společnosti, kterou přiživil plzeňský incident a obdobný čin v Praze.

„Nemohu se zbavit pocitu, že vládní politici situaci bagatelizují, dostatečně neřeší, prostě nezvládají. Přílišná míra jejich korektnosti pouze spěje k vyšší tenzi uvnitř společnosti,“ sdělil.

Pomoc zranitelným

Podpořil pomoc zranitelným z válkou zasažené Ukrajiny, seniorům či matkám s dětmi. „Tady je třeba skutečně pomáhat, dokud konflikt neskončí. Od nich naopak očekávám, že si podpory budou vážit a budou ctít naše pravidla, což se v řadě případů děje,“ popsal Zarzycký.

Bohužel, najdou se i opačné případy. „Dennodenně řešíme veřejný nepořádek a závadné chování právě části ukrajinské komunity, především ukrajinských mladíků. Rvačky, řízení v opilosti a nevhodné chování, tedy chování, které ve statistikách nikdy nenajdete,“ dodal primátor.

Fotogalerie
16 fotografií