Těžítka, která dříve bývala součástí téměř každého pracovního stolu, jsou malými uměleckými díly. To jsou třeba ta se zatavenými barevnými květy. Hitem byla v první polovině 19. století.

„Byla buď určená k prodeji, dělala se v sériích, nebo je vyráběli skláři podle své fantazie jako dárky či k obchodu. Dostal od někoho brambory, dal mu za ně těžítko,“ uvedla kurátorka výstavy Jitka Lněničková. K vidění je 150 exponátů, výstava potrvá už jen do 11. dubna.

Rozmanité techniky 

Zajímavá jsou pak těžítka s portréty. „To se udělá porcelánová destička bez glazury, přenese se na ní fotografie, která se překryje tenkou vrstvou skla a zapíchne se do ostrůvku uprostřed těžítka a celé se to převrství tlustou vrstvou čirého skla,“ vysvětila Lněničková.

Nejstarším těžítkem je na výstavě lev z roku 1862 na černém podstavci. Právě ten je na těžítku zajímavý. „Je z černého hyalitového skla, které v roce 1817 vynalezl hrabě Buquoy. Ten vlastnil sklárny na Novohradsku,“ řekla Lněničková.

Začátek v Číně       

Kolébkou těžítek je Čína. Před staletími nejprve sloužily svému účelu jednoduché, běžné věci. Šlo o kámen či podkovu, které se položily na papíry, aby neuletěly. Bohatší lidé ale chtěli mít něco lepšího.

Začala tak vznikat luxusní těžítka z bronzu, jadeitu a porcelánu. Měla podobu lva, draka či sedící postavy. Nejstarší známá těžítka jsou z období dynastie Ming (1368 až 1644).

Těžítka a Evropa

Do evropy se těžítka dostala z Číny v 17. století. První se v Evropě začala vyrábět ve Francii v 18. století. Šlo o broušené mramorové kvádříky. Brzy se začaly na trhu objevovat bronzové figurky, lvi, psi a draci. Za napoleonských válek na začátku 19. století, kdy kvůli výrobě kanónů bylo málo bronzu, se začala těžítka vyrábět ze skla.

To se stalo dominantním materiálem. Zlom ve výrobě skleněných těžítek nastal v roce 1845, kdy italský sklář Pietro Bigaglia ukázal na průmyslové výstavě ve Vídni těžítka vyrobená jím vynalezenou novou technikou millefiori, což značí tisíce květů. Jde o těžítka se zatavenými špalíky sestavenými do květů. A byl z toho velký hit.

VIDEO: Czech Design Week 2022. 

Video
délka: 00:21.72
Video se připravuje ...

Czech Design Week 2022. Jan Dařílek

Fotogalerie
27 fotografií