Mimozemšťan Zelený Raoul, jehož autoři pojmenovali podle prvorepublikového elegána Raoula Schránila (1910–1998), začal Česko dobývat od stolu vinohradské kavárny Demínka v roce 1994, kde nápad na něj vznikl. „V Reflexu měl vycházet jen tři měsíce, od ledna do března 1995. Pak se rozhodlo, že do konce roku. A zůstal bez dvou měsíců 28 let,“ řekl Blesku tvůrce Raoulovy podoby Štěpán Mareš (50), jehož skici, konečné verze, skandální epizody, ale i další díla mimo komiks od úterý vystavuje Galerie Tančící dům.

Mareš s Raoulem trávil čas týden co týden, i o svátcích a třeba v horečkách. „Nevyšel jen dvakrát. Poprvé, když jsem měl opravdu ošklivou angínu, podruhé po úterý 11. září 2001 a útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku,“ uvedl výtvarník, jehož barevný vesmír teď mohou lidé vidět zblízka na vlastní oči. „Představujeme ho tak, jak ho většinou neznají,“ řekl Blesku Robert Vůjtek, ředitel galerie. „Kromě politiky jsou tu i díla inspirovaná ženami, popkulturou, cestami, zbraněmi či auty.“ Dvě podlaží kreseb tak rozhodně dokážou překvapit.  

Komiksy mu posílá Janžurka  

Na výstavě představuje i další díla, jimž dominují ženy. „Ty mě kreslit baví, ale ne karikovat. Jen málokterá to unese. Většinou jsou ješitné a výsledek se jim nelíbí. Výjimkou je Iva Janžurová (81), ta si umí udělat legraci sama ze sebe,“ řekl Mareš. „Víte, že sama kreslí komiksy? Jen tak, když se nudí. Občas je vyfotí a pošle mi je přes mobil,“ prozradil.

Inspirace u Sheldona  

Dnes už ani sám Mareš nechápe, jak mohl zvládnout roky hektické tvorby. Kromě komiksu kreslil vtipy pro Blesk (2004) i další zakázky, občas i volnou tvorbu, jíž se chce věnovat v dalších letech. „Do dalšího projektu, jako byl Raoul, už bych asi nešel. Jak říkal Jim Parsons (50), Sheldon z Teorie velkého třesku, když seriál po 12 letech skončil: ‚Bude fajn si život taky trošku užít ‘.“ V jeho 23 letech, kdy s komiksem pro Reflex začal, Marešovi připadala absurdní představa i deseti let s Raoulem.  

Čestné místo pro skandály  

Ani Zelenému Raoulovi se nevyhnuly soudní tahanice, kontroverze a protesty. Třeba po vydání stripu s Karlem Gottem (†80) a včelkou Májou. „Třeba Petra Paroubková (49), manželka někdejšího premiéra Jiřího Paroubka (70), se soudila kvůli údajnému vyobrazení pohlavního aktu. Přitom tam bylo jen černé políčko, v němž byl text: ‚Hrk hrk‘. A byl z toho spor na několik let,“ řekl Mareš. I těmto skandálním kouskům jeho tvorby je na výstavě věnován prostor.

Na karikatury byl dobrý Zeman  

Desítky politiků se pod hrotem Marešova pera změnily v karikatury, kdo se kreslil nejhůř? „Nejlépe exprezidenti Zeman, Klaus, Havel... Nejhůř například bývalý senátor Václav Fischer (68). On byl poměrně takový hezoun, na tom si nic nevezmete. Jak nemá výrazný frňák, bradu, předkus nebo něco, ale třeba plus minus souměrný obličej, karikatura se dělá obtížně,“ prozradil Mareš.

Co, kde, kdy, za kolik  

Zelený Raoul a další výtvarné umění Galerie Tančící dům, Jiráskovo náměstí 6, Praha 2 Kdy: do 25. září 2023, denně 9 až 19 hodin. Za kolik: Dospělí 190 Kč, děti 110 Kč, studenti do 26 let a senioři nad 65 let 145 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 450 Kč, držitelé ZTP průkazu  50 Kč.

Fotogalerie
16 fotografií