„Vím, že přivedete Rusko k rozumu.“ Macron řešil se Si Ťin-pchingem válku na Ukrajině

Autor: ČTK - 
6. dubna 2023
11:25

Francouzský prezident Emmanuel Macron na dnešní schůzce se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Pekingu vyjádřil přesvědčení, že Čína dokáže Rusko „přivést k rozumu“ ohledně války na Ukrajině a přiměje zainteresované strany zasednout k jednacímu stolu. Informovala o tom agentura AFP.

„Ruská agrese na Ukrajině zasadila ránu (mezinárodní) stabilitě,“ řekl Macron na dnešní dvoustranné schůzce se Siem. „Vím, že se na vás mohu spolehnout, že přivedete Rusko k rozumu a všechny k jednacímu stolu,“ dodal.

Macron již po svém středečním příletu do Pekingu řekl, že Čína může díky svým blízkým vztahům s Ruskem hrát důležitou roli při hledání cesty k míru na Ukrajině.

Čínský prezident v březnu absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v uplynulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu. Řada západních zemí je ale vzhledem k těsným vztahům Číny a Ruska k čínskému návrhu skeptická, Si také zatím přímo nehovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož země se ruské agresi brání už déle než rok.

22:04
Dnes

Děkujeme, že sledujete naše online zpravodajství k válce na Ukrajině. Pokračovat budeme zase zítra, prozatím přejeme dobrou noc! 

21:42
Dnes

Polsko a Británie mají shodný názor na situaci na Ukrajině, na ruskou vojenskou agresi i na to, co je třeba dělat ohledně podpory Kyjeva. Podle polské tiskové agentury PAP to dnes ve Varšavě řekl polský premiér Donald Tusk po setkání se svým britským protějškem Keirem Starmerem. Ten uvedl, že obrana Ukrajiny je klíčová pro obranu Evropy a Londýn bude spolupracovat se spojenci ve snaze zajistit co nejsilnější ukrajinskou pozici.

Tusk si pochvaloval vztahy mezi Polskem a Británii, které označil za blízké a dobré, a hovořil o důvěře mezi zeměmi v „těžkých časech geopolitické nejistoty, radikálních změn a války“ u polských hranic. Ruská válka proti Ukrajině je stále hlavním tématem rozhovorů mezi politickými vůdci, uvedl Tusk. V otázce podpory napadené země bude Varšava s Londýnem podle polského premiéra úzce spolupracovat.

21:15
Dnes

Ruský soud dnes odsoudil ke 3,5 až 5,5 letům vězení tři právníky opozičního vůdce Alexeje Navalného, který loni zahynul ve vězeňském táboře. O rozsudku soudu ve Vladimirské oblasti informoval nezávislý server Mediazona. Obhajoba se míní odvolat. Soud za členství v extremistické organizaci odsoudil Vadima Kobzeva k 5,5 roku, Alexeje Lipcera k pěti letům a Igora Sergunina k 3,5 roku v trestanecké kolonii. Soudní proces se odehrával za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením médií a veřejnosti.

„Kluci, jste hrdinové! Jsme na vás hrdí, jste nejlepší lidé Ruska!“ volali na odsouzené diváci, kterým se podařilo dostat do soudní síně pouze na vynesení rozsudku. „Co by se dalo říci, vše dopadlo podle očekávání,“ poznamenal k novinářům Lipcer. „Díky všem, kdo přišel,“ dodal Kobzev. Soud vyzval všechny přítomné k odchodu ze síně vzápětí poté, co kdosi vykřikl: „Hanba juntě!“, dodala Mediazona. Policie podle portálu zadržela čtyři novináře a jednoho diváka, které posléze propustila bez sepsání protokolů a bez vysvětlení. Nicméně si od nich vyžádala písemné objasnění, proč k soudu přijeli.

Zobrazit celý online

Čínský prezident podle médií na setkání vyzdvihl stabilitu čínsko-francouzských vztahů. Čína a Francie mají schopnost a odpovědnost překonat „spory a překážky“ v době, kdy svět prochází hlubokými dějinnými změnami, prohlásil Si. „Čínsko-francouzské vztahy zůstávají stabilní a pozitivní,“ dodal.

Video  Zákopy v okolí Bachmutu  - Reuters/Anadolu Agency
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi