Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

„Vím, že přivedete Rusko k rozumu.“ Macron řešil se Si Ťin-pchingem válku na Ukrajině

Autor: ČTK - 
6. dubna 2023
11:25

Francouzský prezident Emmanuel Macron na dnešní schůzce se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Pekingu vyjádřil přesvědčení, že Čína dokáže Rusko „přivést k rozumu“ ohledně války na Ukrajině a přiměje zainteresované strany zasednout k jednacímu stolu. Informovala o tom agentura AFP.

„Ruská agrese na Ukrajině zasadila ránu (mezinárodní) stabilitě,“ řekl Macron na dnešní dvoustranné schůzce se Siem. „Vím, že se na vás mohu spolehnout, že přivedete Rusko k rozumu a všechny k jednacímu stolu,“ dodal.

Macron již po svém středečním příletu do Pekingu řekl, že Čína může díky svým blízkým vztahům s Ruskem hrát důležitou roli při hledání cesty k míru na Ukrajině.

Čínský prezident v březnu absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v uplynulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu. Řada západních zemí je ale vzhledem k těsným vztahům Číny a Ruska k čínskému návrhu skeptická, Si také zatím přímo nehovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož země se ruské agresi brání už déle než rok.

22:27
Dnes

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho protiletecká obrana u pobřeží Krymu sestřelila ukrajinskou protilodní střelu Neptun. Moskvou dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvozžajev informoval, že trosky ze zneškodněného ukrajinského dronu poškodily obytný dům. Několik oken se rozbilo, nikomu se ale nic nestalo. Razvozžajev také napsal, že na místo vyjeli specializovaní záchranáři, aby rozhodli, jak z místa odstranit výbušná zařízení.

21:18
Dnes
!

Evropská unie se chystá formálně zahájit přístupové rozhovory s Ukrajinou již před koncem roku. S odvoláním na své diplomatické zdroje to dnes napsal bruselský web Politico, podle něhož by krok měli schválit lídři unijních zemí na prosincovém summitu.

EU udělila Ukrajině postavení kandidátské země loni v červnu. Kvůli ruské agresi tak učinila nezvykle rychle, jen několik měsíců po podání žádosti. Dalším formálním krokem má být zahájení přístupových rozhovorů, které by Kyjev rád otevřel ještě letos. Zatímco velká část unijních států včetně Česka jejich rychlý start podporuje, některé země nabádají k opatrnosti.

„Cílem je v prosinci dosáhnout politické shody na otevření rozhovorů,“ řekl Politiku jeden z diplomatických zdrojů. Základem pro to má být hodnocení pokroku uchazečských zemí včetně Ukrajiny, které Evropská komise zveřejní v listopadu. Pokud Kyjev docílí posunu v sedmi sledovaných kritériích včetně posilování právního státu či boje proti korupci, komise podle diplomatů doporučí zahájení rozhovorů. Zdroje serveru tvrdí, že pro členské země pak bude složité hledat důvody, proč rozhovory nezahájit.

20:52
Dnes
!

Ruská prokuratura žádá devět a půl roku vězení pro bývalou novinářku státní televize; Marina Ovsjannikovová se loni proslavila svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání. Podle serveru Mediazona prokuratura chce Ovsjannikovovou poslat v nepřítomnost před soud kvůli šíření lživých zpráv, což je termín, který se vztahuje na jakékoliv informace o ruské válce proti Ukrajině, jež jsou v rozporu s narativem prosazovaným Kremlem.

Ovsjannikovové, která loni v březnu vtrhla během vysílání do televizního studia s transparentem s nápisem „Zastavte válku“ a „Lžou vám“, se později podařilo dostat se s dcerou z domácího vězení a utéct do jisté evropské země.

Svoji první protestní akci provedla loni v březnu. Obžaloba z šíření lživých zpráv se týká protestu z loňského července, kdy stála na nábřeží naproti Kremlu s transparentem, na kterém ruského prezidenta Vladimira Putina označila za vraha a jeho vojáky za fašisty, píše agentura Reuters.

Zobrazit celý online

Čínský prezident podle médií na setkání vyzdvihl stabilitu čínsko-francouzských vztahů. Čína a Francie mají schopnost a odpovědnost překonat „spory a překážky“ v době, kdy svět prochází hlubokými dějinnými změnami, prohlásil Si. „Čínsko-francouzské vztahy zůstávají stabilní a pozitivní,“ dodal.

Video  Zákopy v okolí Bachmutu  - Reuters/Anadolu Agency
Video se připravuje ...

Kazimir1 ( 6. dubna 2023 12:42 )

K rozumu ? Těžko , přetěžko , nemyslitelné ... 🥷🤣👽👎🐒🛸

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud