O smrti hrdiny informovala jeho dcera Christina Pieper-Bigelow. Uvedla, že otci velmi chyběla její matka, která zemřela před 14 měsíci. „Každý den říkal, že si přeje být s ní. I přes jeho pokročilý věk se však cítil dobře,“ sdělila.

„Byl to pozoruhodný člověk, který dokázal cokoli opravit, vyrobit, postavit a měl přímo encyklopedickou paměť na vtipy. Miloval svou rodinu, miloval svého Boha, miloval své přátele a miloval Plzeňany, za nimiž každoročně zavítal na Slavnosti svobody,“ dodala.

Mladý voják

Pieper narukoval jako devatenáctiletý v prvním ročníku vysoké školy. Měl bojovat v Africe, údělem se mu ale stala válkou zmítaná Evropa. Jako příslušník 97. pěší divize, 303. pluku, roty K se účastnil vítězného tažení Německem, osvobozoval koncentrační tábor Flossenburg a také Cheb.

Dostal se až do kláštera v Teplé na Chebsku. Vzpomínal, jak jel do Plzně něco vyřizovat a své rotě přivezl v džípu pět sudů piva. Všechny tím moc potěšil.

Muž mnoha profesí

Po odchodu z armády vystřídal různé profese, vlastnil pohřební ústav, pracoval na poště, v obchodním oddělení v chemické společnosti. Byl též majitelem restaurace či firmy na opracování mramoru.

Svou pracovní kariéru zakončil jako obchodník s domácími spotřebiči spojenými s přestavbou kuchyní.Od roku 1995 se rád účastnil plzeňských Slavností svobody, se svou rodinou také několikrát navštívil klášter v Teplé.

VIDEO: Posledního konvoje historické vojenské techniky, který projel Plzní, se Richard Pieper (†99)ještě účastnil.

Video
délka: 02:06.37
Video se připravuje ...

Plzní projel 8. května 2022 konvoj historické vojenské techniky, Convoy of Liberty. Romana Vébrová

Fotogalerie
43 fotografií