Objekt nabízí k prodeji mezinárodní realitní kancelář. Ještě loni byla cena 680 miliónů, teď je "pouhých" 200 miliónů korun. „Určitě bychom uvítali, kdyby zámek někdo koupil. Lidé by tam mohli získat zaměstnání. S prací je to totiž u nás všelijaké. Kdyby se otevřel veřejnosti, mohl by k nám nalákat také turisty,“ řekl starosta Žinkov Josef Karhan.

Na nového majitele čeká zámek s využitelnou plochou 12 tisíc m2, zvenku opravený, vnitřek byl loni dokončený z poloviny. Kromě hlavní budovy je součástí nabídky i kancelářská budova s restaurací, konferenční místnost, čtyři apartmány a v zahradě 12 bungalovů. K zámku patří i lesopark v anglickém stylu a 18 hektarů půdy.

Areál se nachází v přímém sousedství 2 velkých rybníků – Žinkovského a Labutě, nedaleko vede Svatojakubská cesta. Součástí zámeckého areálu je například mlýn a sýpka, restaurace, 12 bungalovů a další ubytovací prostory, konferenční místnosti, kancelářské prostory i čtyři byty.

Dříve to tu žilo

Park i zámek je veřejnosti nepřístupný. „Před lety se objekt opravil a od té doby se neprovozoval. Využívaly se jen některé budovy. Třeba z konírny se udělala kavárna, která fungovala letos přes letní sezónu. Pronajímaly se i bungalovy,“ uvedl Karhan.

Dříve byl zámek centrem kultury. Hostil koncerty, promítaly se filmy. Prostě to tu žilo,“ dodal starosta.

Tajemný nález

Zámek Žinkovy je spjatý s tajemným Voynichovým rukopisem. Jeho první majitel, alchymista Georgius Barschius, odtud pocházel. Údajně ho měl získat od císaře Rudolfa II.

Jde o knihu, která je napsána neznámým písmem a jazykem. Nikdo ji zatím nerozluštil. Střídala majitele a teď ji už přes půl století vlastní Yaleova univerzita v USA.

Historie zámku

Původně zde stál hrad. Ten začali v 17. století páni z Klenové, přestavovat na zámek. Dvě století měnil majitele, až ho v roce 1897 získal Karel Wesselý. Ten objekt přestavěl do současné podoby.

Od roku 1950 zde bylo rekreační středisko ROH. Po roce 1989 se tu střídali majitelé, až ho získala společnost, která ho teď prodává.

VIDEO: Relikviář svatého Maura. Nález na českém území má nevyčíslitelnou cenu, tajemné pozadí i detektivní zápletku.

Video
Video se připravuje ...

Relikviář svatého Maura. Nález na českém území má nevyčíslitelnou cenu, tajemné pozadí i detektivní zápletku Videohub

Fotogalerie
20 fotografií