Kulička o průměru 330 centimetrů je vyrobená z hliníku, oceli a polyuretanu. „Její promyšlené proporce  staví před diváka útvar, který jej sice převyšuje, ale nemá nad ním převahu, odpovídá jeho pohledu a vede s ním dialog,“ uvedla mluvčí Západočeské galerie Gabriela Darebná.

Forma koule není zvolená náhodně. Podle učení starověkého myslitele Platóna symbolizuje prázdnotu, a přesto je v ní vše obsaženo. Nemá začátek ani konec, je považována za základ univerza a nejdůležitější tvar. S tím ostře kontrastuje nepravidelný, zvrásněný povrch, který útvar nahodilostí a nedokonalostí oživuje

Plzeňský umělec

Autor Benedikt Tolar (47) působí jako vedoucí ateliéru Socha a prostor na Sutnarce, tedy Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Ateliér má v areálu DEPO2015, kde je možné setkat se s některými jeho díly.  

Ta jsou i ve sbírkách Národní galerie, Artotéky města Plzně, ale i v soukromých sbírkách v České republice, USA, Německu, Francii či Švýcarsku. Vystavuje jak u nás , tak v zahraničí, několik děl realizoval i ve veřejném prostoru.

Výstavba s otazníkem

Výstavba nové galerie v Plzni je stále s otazníkem. Původní předpokládané náklady na její výstavbu šplhaly k milionu korun, při nových cenách ještě o půl milionu narostly. Projekt se připravuje již bezmála 13 let.

Návrh nové budovy, který vzešel z mezinárodní architektonické soutěže, je dílem brněnských architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře. Budova má od roku 2016 stavební povolení a od minulého roku hotovou prováděcí projektovou dokumentaci. Jen peníze chybí…

VIDEO: Grand Opening v Národní galerii v roce 2019.

Video
délka: 00:30.77
Video se připravuje ...

Grand Opening v Národní galerii. Eva Fornálová, Blesk

Fotogalerie
13 fotografií