„Letos se probudili o chvilku dřív, protože se oteplilo. Návštěvníci už je mohli vidět pět dnů, ale zatím chodili ven na půlhodinky na hodinku. Zkontrolovali jsme drápy, zuby, oči a zdravotní stav, nic není zhoršeného. Jsou ve velmi dobré kondici,“ uvedl ošetřovatel Karel Kuneš.

Délka zimního spánku záleží hlavně na počasí na přelomu února a března a nejdřív se budí mladší zvířata. Boucháním do stěn a kovových dveří ubikace se domáhají procházky a probudí i starší huňáče.

Medvědi se na zimní spánek na podzim svědomitě připravují a nabírají váhu. Tráví ho na suché podestýlce, takzvané dřevitce.

„Tři měsíce spí, jednou za tři čtyři dny se jen napijou, jinak je vůbec nekrmíme. Vstávají pravidelně na MDŽ, každoročně v pásmu plus minus týden,“ uvedl Kuneš. Medvědi si podle něj sami řeknou, jak dlouho chtějí být venku, dnes už by mohli vydržet ve výběhu až čtyři hodiny, protože odpoledne bude plus osm stupňů.

Shazují zimní kila

„Teď se krmí pouze rostlinami, které najdou ve volné přírodě, což je vlastně seno, větve - kočičky, jehnědy, různé granule s vojtěškou a pivovarskými kvasnicemi a kukuřicí. Ovoce jim dáváme sušené - jablka, hrušky i švestky. Ale méně cukru, protože až do května de facto hubnou a mají tukové zásoby ze zimy,“ uvedl ošetřovatel. Maso zatím dostávají v malých dávkách, třeba kus žebra, které jim slouží i na hraní.

„Na zimu naberou až 50 procent své hmotnosti, a potom musí zhubnout,“ vysvětlil Kuneš. Nejtěžší je teď Honzík, který má kolem 380 kilogramů.

Fotogalerie
10 fotografií