Pískovcový kříž stojí v centru Jelenice vedle hasičské zbrojnice a je jedinou dochovanou kulturní památkou v osadě. Tmavnoucí a kvůli lišejníku až nazelenalou sochu už místní téměř přestali vnímat. Chtěli ji proto opět přivést k životu.
„Kříž je neodmyslitelnou součástí obce, nechtěli jsme o něj přijít,“ sdělil předseda jelenického osadního výboru Libor Pauler. „Rozhodně nešlo jen o rozhodnutí členů osadního výboru. Žije tu 92 lidí, vše řešíme společně,“ dodal.
Vaše peníze, vaše rozhodnutí
Před lety město Vítkov vyhradilo z ročního rozpočtu pro každou svou místní část určitou částku. Pro Jelenici to bylo 100 tisíc korun, se kterými tu mohli naložit dle vlastního uvážení.
„Umožnili jsme jim disponovat svými penězi. Sami rozhodují, do čeho chtějí investovat. V Jelenici se chtěli pustit do opravy kříže,“ řekl místostarosta Vítkova Martin Šrubař s tím, že projekt podpořilo stejnou částkou samotné město.
Schody místo podstavce
Důležitý svědek historie obce prokoukl. Renovace se ujal sochař Jan Šnéberger. Nevhodný podstavec, na němž památka stála do července letošního roku, nahradily nové kamenné schody.
„Kříž měl pár desítek let betonový základ, který k němu proporčně neseděl a devalvoval jeho historickou hodnotu. Jsem rád, že kříž i místo, kde stojí, prokoukly,“ podotkl.
Chtějí ho vysvětit
Zrenovovaný kříž, který pravděpodobně pochází z konce druhé poloviny 19. století, by Jeleničtí chtěli nechat vysvětit při opravdu výjimečné příležitosti.
„Do zvoničky naší hasičské zbrojnice chceme pořídit nový zvon s automatickým vyzváněním. Rádi bychom, aby kříž i zvon byly vysvěceny společně. Ideálně na jaře příští rok, když kvetou kaštany. To je u nás opravdu krásně,“ uzavřel lídr osady Libor Pauler.
VIDEO: Záchrana památkově chráněné Grossmannovy vily v Ostravě.
Záchrana památkově chráněné Grossmannovy vily v Ostravě Ostrava