Samce čápa bílého, kterému místní neřeknou jinak než Příborníček, kdosi střelil do křídla. „Podle svědků raněný čáp navíc narazil do hromosvodu,“ řekl šéf restaurace U Čápa Miroslav Vaněk.

Čápa mají v intenzivní péči pracovníci ze záchranné stanice v Bartošovicích, kteří ho vezli k operaci do Ostravy. „Došlo k otevřené fraktuře pravé pažní kosti, kost byla obnažena v délce 8 cm a byla částečně roztříštěna,“ popisuje zdravotní zpráva.

Zůstane u lidí

Přestože se Příborníčkův stav mírně zlepšil, vyhráno nemá. „Je apatický, potravu sám přijímat nechce. Ve volné přírodě už nikdy nebude létat a zůstane v péči lidí,“ uvedl šéf bartošovické stanice Petr Orel. Stanice podala trestní oznámení.

Na komíně v areálu U Čápa hnízdí čápi už skoro 20 let. Samici, které místní říkají Cukřenka, tak střelec krutě sebral partnera. „Příroda je ale bleskurychlá. Samice, které hrozilo, že sama neubrání hnízdo proti jinému páru, pustila na hnízdo nového samce, začali velebit hnízdo. Teď do hry vstoupil další nápadník. Tak uvidíme,“ podotkl šéf restaurace Miroslav Vaněk.

Dění v hnízdě můžete pozorovat ZDE nebo ZDE

Střelce hledá policie

Postřelením čápa se kriminálka začala zabývat. „Případ řešíme jako týrání zvířat, kterého se mohl dopustit neznámý pachatel. Uvítáme jakékoliv informace na lince 158,“ uvedl policista René Černohorský.

„Lze se obrátit i na vyšetřujícího, pana Hnilicu na čísle 974 735 344,“ dodala příborská radnice.

VIDEO: Čápi se naučili hnízdit na náhradním hnízdišti. Energetici jich proto udělají víc.

Video
délka: 00:17.67
Video se připravuje ...

Čápi se naučili hnízdit na náhradním hnízdišti. Energetici jich proto udělají víc. EG.D

Fotogalerie
8 fotografií