Pane mu nyní říká poloostrov Sa Fortalesa v Port de Pollença s 350 let starou, památkově chráněnou pevností. K ní patří tenisový kurt, přístup k moři a několik bazénů.

Kdysi to bývala nejdražší nemovitost v celém Španělsku. Angličan John Ogden ji nabízel za 120 milionů eur (2,9 mld. Kč). Takovou sumu však nebyl nikdo ochoten zaplatit, takže si v roce 2011 plácl s krajanem Jamesem Luptonem za »pouhou« třetinu!

Luton udělal moc dobrý obchod, protože během deseti let se mu nemovitost zhodnotila o 13 milionů eur, tedy víc než 560 milionů korun! Pro Tollefsena jsou to ale pořád »drobné« podle magazínu Forbes s majetkem ve výši téměř 131,5 miliard korun na 424. příčce světových boháčů. U místních úřadů už také požádal o stavební povolení, nejspíš aby si usedlost náležitě zmodernizoval…

Prachatý dobrodruh

Kdo je Ivar Tollefsen? Nor, který už ve čtrnácti začal podnikat, první firmu měl na pronájem dýdžejských pultů a aparatur. Dnes je realitní magnát, jeho společnostem patří odhadem kolem 100 000 bytů po celé Evropě, z toho zhruba 44 tisíc bytů vlastní jeho společnost Heimstaden Bostad.

Ta patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě. Koupila je před dvěma lety od společnosti Residomo. Jedná se většinou o byty, kde bydleli horníci z Ostravsko-karvinských dolů (OKD).

Tollefsen je také vyhlášený dobrodruh, má za sebou expedice do Antarktidy, horolezecké výpravy, v roce 2009 dojel s nissanem čtvrtý v Rallye Dakar.

Ženil se tu Nadal 

V Sa Fortaleza natočila televize BBC úspěšný špionský seriál Noční recepční (3x Zlatý glóbus) s Tomem Hiddlestonem (41, Thor), Hughem Lauriem (63, Dr. House) a pozdějšími hvězdami Koruny Olivií Colmanovou (48, Alžběta II.) a Deborah Debickou (32, Diana). Taky si tu pořádají svatby boháči, třeba velšský fotbalista Gareth Bale (33) anebo tenisový šampion Rafael Nadal (36).

VIDEO: Medailonky českých miliardářů: Zdeněk Bakala

Video
délka: 02:38.68
Video se připravuje ...

Medailonky českých miliardářů: Zdeněk Bakala Videohub E15

Fotogalerie
9 fotografií