Pak už mohli Martin Fryč (26)  z Hladkých Životic a Vítězslav Duda (37) z Ostravy jen slavit úspěch. „Je to životní úlovek, na kterém má však hlavní zásluhu kolega. Asi nic tak adrenalinového už nezažiju,“ popsal okamžik po vylovení pan Vítězslav.

Oba rybaření milují, ale specializují se hlavně na sumce, což je náročná disciplína. Bez zkušenosti, kvalitního vybavení, hlavně prutů či zvládnutí techniky se sumčařina neobejde.

Podle Dudy byl velký problém se s "mackem" po jeho vytažení na břeh, vůbec vyfotit. Měli co dělat, aby slizkou rybu udrželi. Zpět ji pustit v plánu neměli, protože byla zraněná od trojháčku a umřela by. Navíc se jedná o škodnou.

„Hádám, že vzhledem k míře a váze mohl být sumec starý 40 až 50 let. Čím teplejší a úživnější voda, tím sumci rychleji rostou. Proto se na obří kusy jezdí třeba do Itálie,“ dodal rybář.

Hlava za 20 tisíc

Martin Fryč se prý v porcování sumce vyzná a pochutná si na něm. Duda sám ryby nejí, nechutnají mu.Nadšení rybáři se rozhodli, že hlavu si nechají preparovat jako trofej.

Váží však 30 kilogramů. „Takže se nám to pěkně prodraží, protože preparátoři mají ceny nejen podle náročnosti, ale i podle váhy. Odhadujeme, že nás trofej přijde na 10 až 20 tisíc korun,“ uvedl Duda.

Stříbrná medaile

„Našli jsme v tabulkách v rybářském časopisu, který právě vyšel, že největší sumec byl ulovený u nás v roce 1990 a měřil 255 cm. Druhý v pořadí je tam uvedený macek dlouhý 230 cm, náš byl o centimetr delší,“ pochlubili se rybáři. Muži se tak rázem patří mezi české rekordmany.

VIDEO: Čas profeisonálních výlovů opět začíná.

Video
Video se připravuje ...

Výlov rybníka Vrkoč u Pohořelic TV Blesk Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
8 fotografií