Jako dítě prošel Arnošt za války ghettem v Krakově a přežil koncentrační tábory Plaszów a Mauthausen. Zatímco on smrti unikl, jeho příbuzní takové štěstí neměli. Matka, teta i oba prarodiče se stali oběťmi nacistického režimu.

„Osudy jeho rodiny a dalších tří spřátelených rodin připomínají nyní na dvou místech v Bohumíně právě kameny zmizelých," uvedla mluvčí radnice Jana Končítková.

Před domem, kde žil

Sedm kamenů bylo položeno před domem číslo 459 v ulici Čs. armády, kde Smetana před druhou světovou válkou bydlel. „Kromě mne a mého otce Lea holokaust nikdo z mých příbuzných nepřežil. Osudnou se mé rodině stala deportace do Niska. Inicioval jsem proto položení sedmi kamenů před náš dům,“ uvedl Arnošt Smetana, který od roku 1946 žije v Izraeli.

Rodina z Německa natáčí i film

Iniciátory položení dalších pěti kamenů před domem číslo 733 v Masarykově ulici je rodina Scheinových z německé spolkové země Sasko. Rodina Scheinova oslovila radnici s plánem položit ve městě kameny zmizelých před čtyřmi lety, dokončení projektu ale odsunul koronavirus.

„Jsme vděční, že se město Bohumín k našemu záměru postavilo pozitivně a na své vlastní náklady zajistilo pokládku kamenů zmizelých do dlažby. O strastiplné cestě našich předků a jejich přátel, kterou završila deportace evropských Židů v rámci akce Nisko v roce 1939, natáčím dokumentární film. Po jeho dokončení bude promítán v rámci filmových festivalů u nás v Německu,“ uvedla Judit Scheinová, pravnučka zavražděných manželů Hermanna a Olgy Scheinových.

Početná židovská komunita

„Věříme, že jsme přispěli k dobré věci, a že tento počin nedovolí lidem zapomenout na válečné hrůzy a utrpení, kterými si prošli i obyvatelé Bohumína,“ uvedl místostarosta Lumír Macura (ČSSD).

V Bohumíně v minulosti žila početná židovská komunita. V Mírové ulici se dodnes nachází židovský hřbitov s kamennými náhrobky. Nyní má město připomínku i v podobě kamenů zmizelých, které se začaly objevovat v 90. letech v Německu. Od roku 2008 jsou součástí veřejných prostranství i ve městech České republiky.

„Jejich oficiální název zní Stolperstein, což lze vyložit jako dlažební kámen, o nějž se má zakopnout. Kromě jmen zavražděných je na nich i informace o jejich narození a také údaj o roce a místě úmrtí,“ připomněla mluvčí.

VIDEO: Dagmar Lieblová: Koncentrační tábor Terezín přežila díky omylu.

Video
délka: 00:43.46
Video se připravuje ...

Dagmar Lieblová: Koncentrační tábor Terezín přežila díky omylu Paměť národa/Post Bellum

Fotogalerie
3 fotografie