Odpoledne ve Valdštejnské zahradě zahájila modlitba za mír v podání Michala Foršta. Místo avizované předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), která se kvůli nemoci omluvila, na úvod vystoupil její stranický kolega, první místopředseda Senátu Jiří Růžička. Zdůraznil, že Evropa vznikla na křesťansko-židovských kořenech a připomněl svoji návštěvu rokle Babí Jar, kde nacistické jednotky SS koncem roku 1941 během dvou dnů postřílely 33 000 mužů, žen a dětí, téměř celé zbývající židovské obyvatelstvo Kyjeva. „Jako civilizovaná Evropa nedopustíme, aby se tato historie opakovala,“ řekl.

Izraelská velvyslankyně Anna Azariová upozornila na současné tendence „rozmělňovat“ význam slov holokaust a nacismus. „Zneužití pojmu denacifikace k rozpoutání války je plivnutí do tváře obětem,“ prohlásila v narážce na slova ruského prezidenta Vladimira Putina, kterými zdůvodňuje ruskou invazi na Ukrajinu.

Mezi hosty ve Valdštejnské zahradě byla také Eva Erbenová, rozená Lewitová, která přežila holokaust. Když vypukla válka, bylo jí devět let. „Najednou jsem nesměla do školy, musela jsem nosit hvězdu, nemohli jsme do kina...,“ vzpomínala Erbenová, která prošla Terezínem i Osvětimí, ztratila oba rodiče a na pochodu smrti ji v Postřekově zachránila rodina Jahnových, která kvůli tomu riskovala život. Po válce odešla do Izraele, v současnosti žije ve městě Aškelon. O hudební doprovod akce se postarala kapela Mackie Messer Klezmer Band.

Pochod dobré vůle

Akci Kultura proti antisemitismu dnes po 14:00 zahájil Pochod dobré vůle z náměstí Franze Kafky centrem Prahy. Přes ulice Josefova účastníci průvodu došli za asistence policie za zpěvu hebrejských písní s vlajkami Izraele a České republiky na Palachovo náměstí. Tam minutou ticha uctili památku obětí holokaustu a vyslechli vzpomínku Erbenové na její záchranu čtenou v češtině a němčině. Poté se připojili k programu ve Valdštejnské zahradě.

Izrael si připomíná Jom ha šoa, tedy den památky obětí holokaustu, v den zahájení dubnového povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. Jinak tento památný den připadá na 27. ledna, kdy v roce 1945 Rudá armáda pod vedením maršála Ivana Stěpanoviče Koněva osvobodila koncentrační tábor Osvětim.

Video
Video se připravuje ...

Putinův sen o Evropské říši. A Petr Kramný chce obnovu procesu! Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters

Fotogalerie
25 fotografií