Kameny zmizelých v Lazarské ulici připomínají rodinu Pragerových, kteří tu v domě číslo 10/4 žili a pracovali. „Karel Prager – otec rodiny - se narodil 1888 v Rohovládově Bělé blízko Pardubic jako druhý nejstarší z celkem osmi dětí. Holokaust přežil pouze jeho bratr Jan a sestra Vlasta. On takové štěstí neměl,“ připomněl František Bányai, předseda pražské židovské obce na začátku setkání život Karla Pragera

Krátká rodinná idyla v Lazarské

Karel Prager vystudoval v Praze práva a od roku 1927 měl svoji vlastní praxi. O rok později si vzal za ženu Idu, rozenou Götzlovou. „Karel s manželkou se zanedlouho přestěhovali do domu v Lazarské ulici, kde jednak bydleli, jednak zde měl Karel Prager svoji advokátní kancelář. V roce 1928 se jim narodil syn Tomáš, zvaný Tomy a o tři roky později ještě dcera Evelína,“ vzpomínal František Bányai.

Evelínu rodiče zachránili, bratra už ne

Bohužel po okupaci německými vojsky byl nucen Karel Prager ukončit svoji praxi a rodina se tak dostává do existenčních problémů. Rodině se ale podařilo pro dceru Evelínu zajistit transport do Londýna, a tak osmiletá Evelína v roce 1939 nasedla do vlaku a svoje rodiče ani bratra už nikdy neviděla. Její bratr měl odjet pár měsíců po ní, ale vlak, na který měl Tomy lístek, už z Prahy nikdy neodjel.

František Bányai pokračoval ve vzpomínání „Malá Evelína nakonec skončila u hodné paní Simonsové v Notting Hillu, která se jí ujala a vychovávala jako vlastní. Poslední dochovaný dopis, který rodiče s bratrem poslali malé Evelíně, je z 16. července 1942. Rodiče měli k dispozici pouhých 25 slov, proto dovolte, abych dopis přečetl.“

Video
Video se připravuje ...

Kameny zmizelých v Lazarské ulici připomínají rodinu Pragerovu, která zde žila a která, až na dceru, byla zavražděna v koncentračním táboře Osvětim Veronika Foltová

Poslední dopis před transportem

„Drahá, mnoho polibků od nás všech. Doufáme, že se máš dobře. Jsme zdraví, pozdravy a poděkování madam (opatrovnici Simonsové, pozn. red.). Rodiče a Tomy.“

Jen pět dní po odeslání dopisu, byli oba rodiče včetně syna transportováni do tábora v Terezíně. Zde Karel Prager pracoval jako soudce a jeho manželka se starala o místní děti ve školce. Bohužel v Terezíně jejich cesta nekončí. 16. leda 1943 je celá rodina deportována z Terezína do Osvětimi, kde jsou zavražděni. Z celé rodiny přežila jen Evelína, která žije v zahraničí a nemohla se ze zdravotních důvodů vzpomínkové akce zúčastnit.

Stolpersteine

V Praze je k dnešnímu dni už přes 400 těchto Kamenů zmizelých neboli Stolpersteine, což v překladu znamená: „Kameny, o které je třeba zakopnout“, tedy v přeneseném slova smyslu se zastavit a připomenout si osudy lidí, kteří na daném místě žili. Původně šlo o projekt německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. V roce 2008 se do projektu zapojila i Česká unie židovské mládeže, jejíž členové přišli s českým názvem Kameny zmizelých.

Fotogalerie
12 fotografií