Martin M. (40) se v květnu 2017 nalil s kamarádem a vydal se k tehdejší přítelkyni Ivě D. (34) do práce. Tam mu řekli, že se ještě neobjevila, a on začal běsnit. Nakonec ji přece jen našel a nasedl k ní do auta. Jeli na Novojičínsko.

Začali se hádat

U Bravantic v žárlivé hádce a zlosti pak podle obžaloby strhnul Ivě za jízdy volant. Chtěl, aby jejich vůz čelně narazil do protijedoucího auta, ve kterém cestovali manželé Veronika (27) a Stanislav (27) K. Ivě se podařilo volant vyrovnat, a do jejich auta narazit »jen« bočně.

Video
délka: 03:45.64

Žárlivý a opilý Martin M. (40) strhl podle obžaloby během jízdy volant přítelkyni a čekal na střet s protijedoucím autem. Hrozí mu doživotí. Karel Janeček

Následně měl Martin M. volant znovu strhnout. Tentokrát už se mu podařilo dostat auto ze silnice. Zastavilo se až o břeh potoka. „Nepamatuji si z toho nic. Cítím se nevinen,“ předstíral ztrátu paměti u krajského soudu muž, který mohl zabít sebe a tři další lidi.

Auto jako zbraň

„Obžalovaný se měl dopustit pokusu zvlášť závažného zločinu vraždy a zároveň přečinu poškození cizí věci po předchozí hádce kvůli rozchodu obou partnerů. Auto je zde chápáno jako zbraň,“ vysvětlil státní zástupce Vít Legerský.

Na dohodu nepřistoupil!

Vůbec poprvé použil soudce Krajského soudu v Ostravě Daniel Hřivňacký nový institut trestního řádu, platný od 1. října. Ten umožňuje možnost smíru a dohody na výši trestu mezi obžalovaným respektive jeho obhajobou a žalobcem. Po čtvrthodině se Martin M. rozhodl dohodu nevyužít. Za pokus vraždy mu tak hrozí až doživotí.

Chtěl se zabít

Když se po nehodě Iva s Martinem definitivně rozešla, rozhodl se spáchat sebevraždu. Na dotaz soudce proč, obžalovaný odpověděl: „To já nevím. Ani nevím, že jsem měl uchopit volat a strhnout ho. To se vůbec nepamatuji, ani kde jsme havarovali.“ Od pokusu o sebevraždu prý trpí ztrátou paměti.

Expartnerka obžalovaného Iva D. (34) se zatím k jízdě, která ji mohla stát život, nevyjádřila. Její výslech je naplánován na pátek. To samé platí pro manžele Veroniku (27) a Stanislava K. (27).

Fotogalerie
4 fotografie