„Stavba musí být hotova do dvou let. Předpokládáme, že v září 2022 budou otevřeny i některé nové obory, jak na Fakultě umění, tak na Pedagogické fakultě,“ uvedl rektor Jan Lata.

Podle něj stavby po dokončení nabídnou špičkové zázemí. „Budova pro sport není jen pro sport. Je tam obrovská výhoda, že nabídne sportoviště pro naše studenty a občany Ostravy, ale co je nesmírně důležité, bude tam zázemí pro kinantropologický výzkum (studium pohybové činnosti),“ řekl Lata.

Vědecký byt

V objektu bude například i magnetická rezonance, která umožní zkoumat vliv různých pohybů. Podle rektora se vybuduje také skvěle vybavený takzvaný vědecký byt, který bude sledovat řadu fyziologických funkcí u lidí.

„To je věc, která je skutečně výjimečná,“ podotkl rektor. Fakulta umění zase nabídne komorní sál pro 250 posluchačů. Komorní sál s kvalitní akustikou zatím městu chybí.

Stavba bez omezení

Ostrava univerzitě věnovala pozemky v hodnotě 42 milionů korun, kde objekty budou stát. Město zaplatí také 117 milionů za výstavbu podzemních garáží se 155 místy.

Podle náměstkyně primátora Zuzany Bajgarové (ANO) stavba v samotném centru města sice nebude znamenat výrazná dopravní omezení, ale ze staveniště se hlavně v letošním roce bude muset odvézt značné množství zeminy.

„Práce by tak na sebe měly bezprostředně navazovat,“ řekla Bajgarová. Zátěží bude hlavně zvýšený průjezd automobilů a techniky, nyní se budou hledat ideální trasy.

Podle primátora Tomáše Macury (ANO) projekt zvýší kvalitu veřejného prostoru. „Jako město na ně navážeme další výstavbou. Pomáhá nám to také zahustit město, protože ta hustota osídlení a vůbec výstavby ve městě je v Ostravě velmi slabá a potřebujeme i toto řešit,“ řekl Macura.

VIDEO: Akademický sochař Miroslav Rybička (90) věnoval Moravskoslezskému kraji svou unikátní sbírku historických motorek. 

Video
délka: 01:13.89
Video se připravuje ...

Akademický sochař Miroslav Rybička (90) věnoval Moravskoslezskému kraji svou unikátní sbírku historických motorek. Michal Charbulák