Pacientům v nemocnicích hrozí smrtelná otrava, varuje studie. Nedostávají včas antibiotika

Autor: sova - 
7. ledna 2020
20:55

K pacientům, kteří podstupují chirurgický zákrok a hrozí jim tak smrtelné riziko sepse, se nedostávají antibiotika dostatečně rychle. Vyplývá to z průzkumu, který ve Velké Británii provedla Královská anesteziologická univerzita (The Royal College of Anaesthetists). Výsledky zpracovával systém NHS, který představuje veřejný zdravotnický systém na ostrovech. Léky, které mají zabránit otravě krve, jsou přitom v moderní medicíně klíčovou součástí lékařské péče. Informuje o tom britský list The Independent.

Pozornost budí zejména pasáž, která se týká více než 80 procent pacientů, kteří vykazovali známky sepse (reakce organismu na infekci – pozn. red). Ta může v krajním případě způsobit kromě selhání orgánů až smrt. Zpráva NHS uvádí, že těmto rizikovým pacientům nebyla antibiotika podána včas.

Sepse má jen v Anglii každý rok na svědomí životy odhadem 44 tisíc lidí. Rychlý přístup k antibiotikům během první hodiny po jejím zjištění je přitom životně důležitý, neboť antibiotika klíčovou měrou přispívají k zastavení infekce.

Pacienti se sice dostanou na sál včas, ale...

Průzkum se konal ve 179 nemocnicích na území Velké Británie. Královská univerzita uvedla, že zatímco podíl pacientů, kteří se dostanou na sál včas, se významně zvýšil, počet těch, kterým jsou antibiotika podána včas, se nezměnil.

Pouze 19 procent pacientů s podezřením na sepsi dostalo antibiotika během první hodiny. To se za pět let nezměnilo a jedná se o klíčovou oblast, kterou je třeba naléhavě řešit a zlepšit ji,“ uvedli odborníci ve zprávě zveřejněné v pátek.

Rozdíly mezi kvalitou zdravotnických zařízení

Mezi pozitiva ale například patří průměrná doba, kterou pacienti stráví v nemocnici. Ta klesla z 19 dnů v roce 2013 na 16 dnů v roce 2018. Pro veřejný zdravotnický systém ve Velké Británii to znamená úsporu ve výši až 34 milionů liber (zhruba 1 miliardu korun) ročně.

Co ale naopak pacienty moc neuklidní, je fakt, že z auditu také vyplynulo, že mezi nemocnicemi, a dokonce mezi odděleními v rámci téže nemocnice existují významné rozdíly v kvalitě péče.

Z výsledků se nyní budou zpracovávat doporučení, která budou následně poskytnuta britskému ministerstvu zdravotnictví a sociální péče.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

bersimalinecka ( 8. ledna 2020 00:58 )

jsi na omylu a brečíš na nesprávném hrobě.To není názor ale "veselé" historky přímo ze života.K ATB nemáš nic????

AliceNovakova3 ( 7. ledna 2020 23:14 )

Kdo vás nutí chodit k lékářům? Najděte si jinou alternativu. Třeba k instalatérovi nebo prodavačce. Na blbý názor to je totiž blbá odpověď.

bersimalinecka ( 7. ledna 2020 22:10 )

i mě před lety nedal ten náš debilní praktický údržbář ATB na flek jak dlaň když jsem měla klíště.Zkrátka nedal!Ti věční demonstranti za obrovské prachy mají kartel že pacoše je třeba uléčit k smrti.Ať se pojišťovny prohnou.Jak jim Maláčová pohrozí pokutou že budou ignorovat e neschopenky nastalo pozdvižení co si to dovolila.Jim kingům.Kolik lidí zemřelo jejich péčí.Kontroluje někdo úmrtnost tam se nikdo nedopočítá protože klidně vykmitnou nebožáka zřízeného jak v koncentráku zemřít domů ať se rodina stará anebo LDN tam má konec zaručený a tam se úmrtí počítají jinak?Může se někdo divit že někomu rupnou nervy?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud