Boje o sochu v Husových sadech právě vrcholí. „Vstoupili jsme do jednání s autorem sochy. Ten vznesl podmínku, že dá souhlas s prodejem sochy, pokud se uskuteční prostřednictvím aukční síně. Nyní se proto snažíme oslovit několik aukčních síní s tím, že by se prodej uskutečnil v podzimní aukční sezoně,“ řekl radní Moravské Ostravy a Přívozu pro oblast veřejného prostoru a architektury Lukáš Jansa (41, Piráti).

Syn: Musí pryč!

Syn zesnulé zpěvačky, umělec Adam Pavlík, trvá na odstranění sochy, která se mu zdá nedůstojnou památkou na fenomenální zpěvačku. „O této variantě řešení prostřednictvím aukce slyším od vás úplně poprvé,“ reagoval pro Blesk.cz Adam Pavlík.

„Jsem pro, aby ji prodali, pokud ji někdo koupí. Ať se městu vrátí vynaložené náklady a ať se tato dost trapná záležitost jednou provždy uzavře. Ta socha prostě musí z centra pryč,“ dodal Pavlík.

Video
délka: 01:01.74

Ostravský radní Lukáš Jansa chce sochu Věry Špinarové nechat zbourat. Karel Janeček, Blesk

Nestojí tam ani rok

Není to ani celý rok, co postavil přední český sochař a výtvarník David Moješčík (44) zvaný také MojDa v ostravském centru skulpturu, která měla být památkou na nejen místními milovanou zpěvačku a umělkyni Věru Špinarovou.

Bronzová socha stojící na obří gramofonové desce z kamene se ale ihned po instalaci stala předmětem dohad a svárů. Jedni ji pokládají za umělecké dílo, druzí ji nedokáží „vydýchat“.

Výdělek 150 tisíc

Když se uvádí, že sochař inkasoval za sochu Věry Špinarové 600 tisíc na ruku, není to pravda. „Na uměleckou činnost je uvalena DPH 15 procent. V částce, kterou jsem obdržel za samotnou sochu 230 tisíc bez DPH, je i cena za materiál na model, formu a další náklady. To znamená, že samotný výdělek okolo 150 tisíc za půl roku práce nejsou nějaké ohromné peníze,“ řekl David Moješčík.

Podle něj by zajímavé a kvalitní dílo mělo mít svůj příběh. „Vlastně každá socha může mít svůj příběh. Dílo, které ho nemá, jako by ani nebylo a je mnoho soch, které kdybyste odstranil, tak nikdo ani nebude vědět, že tam něco bylo. Ale mám ten pocit, že dílo, na které se asi ptáte, nestojí ještě rok a svůj příběh už má,“ konstatuje Moješčík.