Prodejna oslavila v červnu deváté výročí. Paní Lydie nemá žádné další zaměstnance. „Vedu to tady sama. Dva lidi by se tu neuživili,“ říká. „Zákazníci sem chodí nejen nakoupit, ale nasát tu atmosféru, vůni starých knih, a popovídat si,“ vysvětluje majitelka. Knih má v průměru zhruba 25 tisíc!

„Některé knihy nekoupíte v knihkupectví, ale pouze u mě,“ říká. Stálí zákazníci se do obchodu rádi vracejí. „Chodí i hodně studentů, kteří se zajímají o vědu, historii a politologii,“ vypráví majitelka. Ochotně lidem poradí i jiné prodejny, kde seženou, co potřebují.

Video
délka: 00:23
1080p 720p 360p

Majitelka opavského antikvariátu Lydie Tylichová (60) zvládá provoz prodejny i e-shopu sama. Lenka Plašilová

Zájem je o „elpíčka“

Knihomol zde najde knihy všeho druhu. Od poezie, odborné literatury, přes historii a válečné knihy, ale i gramofonové desky, které podle Lydie kupují hodně mladí lidé. Nejdražší knihou, kterou prodala, byly dva svazky slovníků české mluvnice za 250 korun. „Hudba z elpíčka má prostě jiný zvuk a lépe se poslouchá,“ usmívá se majitelka.

Velký zájem je i o cestopisy, povinnou četbu a techniku. Zklamaní budou z návštěvy antikvariátu sběratelé. „Moc sběratelských knih nemám. Lidé se knih neradi zbavují,“ posteskla si paní Lydie.

Nejdražším kouskem je lékařská kniha v němčině za čtyřista korun. Naopak nejlevnější jsou časopisy za pět korun.

Fotogalerie
5 fotografií