Starosta Štěpánkovic, ve kterých žije přes tři tisíce lidí, Bernard Halfar (61) se odmítá smířit s tím, že rodiče musí s dětmi k lékařům dojíždět do okolních měst. „Máme tady rodiny s jedním autem, které otec potřebuje, aby se dostal do práce. Rozčiluje mne, když vidím maminku s půlročním dítětem v kočárku a dvouletým v náruči, jak jede k lékaři do Ostravy hromadnou dopravou. Musí absolvovat čtyři přestupy a cesta jí zabere 90 minut,“ uvedl starosta Halfar.

Stejně jako Štěpánkovice jsou bez dětského lékaře v Chuchelné a dalších obcích. „Velká část obvodních lékařů i pediatrů se blíží důchodovému věku, případně v něm už je. Náhrady za ně většinou nejsou a nikdo situaci neřeší. Dáváme do novin inzeráty. Hledáme doktory v Polsku, na Slovensku i Ukrajině. Marně,“ posteskl si Bernard Halfar.

Musí dojíždět

Rodiče 750 dětí z obvodu Štěpánovic by příchod pediatra potěšil. „K lékaři s dětmi musím autobusem a ten jede jen několikrát za den. I z toho důvodu bych stejně jako další dětského lékaře v naší obci uvítala. Mnohé maminky jsou na tom ještě hůře a s dětmi musí hromadnou dopravou až do Ostravy,“ sdělila maminka Lenka Beňová ze Štěpánkovic.

Koupí středisko

Starosta Chuchelné Rudolf Sněhota se zastupiteli zvažuje nabídku lékařů, kteří chtějí obci odprodat zdravotní středisko. „Koupě objektu a jeho případná oprava s minimálním nájmem by mohla být lákavou nabídkou pro lékaře. Pokud ani toto nezabere, tak už nevím,“ sdělil starosta Sněhota.

Senior zachránil situaci

V Javorníku odešel v roce 2010 jeden z obvodních lékařů a tisíce pacientů byly odkázány na jediného lékaře Stanislava Fritze (tehdy 78). Ten nápor pacientů zvládnul a praxi vede i dnes.

Fotogalerie
4 fotografie