Podle lékařské komory byly na známého dětského neurologa Borise Ž. už v minulosti čtyři stížnosti na jeho chování k nezletilým pacientům, před soud se ale postavil až teď. „Nedopustil jsem se žádného protiprávního jednání, nesouhlasím s narativem obžaloby. Postupoval jsem při práci s oběma jmenovanými naprosto profesionálním způsobem, v souladu s lékařskou etikou,“ prohlásil už v květnu u soudu neurolog.
„Nevím, jak mám prokazovat, že jsem něco neudělal. Je to oblast, které velmi málo lidí rozumí, je to příliš odborné,“ pokračoval. Závěr znalce, podle nějž sexuálně preferuje dospívající muže, popřel s tím, že je šťastně ženatým heterosexuálem se dvěma potomky.
V úterý byl znalec Petr Weiss u soudu přítomný osobně. Podle jeho posudku není výjimkou, že lidé s podobnou diagnózou mají rodiny. „To se naprosto nevylučuje. Sám uvedl, že s manželkou nemá sexuální styky mnoho let. Mnoho takových žije celoživotně v manželství se ženou,“ řekl Weiss.
Reakce na různé sexuální podněty u Borise Ž. byly měřeny tzv. falometrickým vyšetřením. Jde o sexuologickou diagnostickou metodu, při níž se měří změny objemu penisu nebo prokrvení genitálií. „Nejvyšší reakce se ukázala na dospívající mužské objekty. Méně reagoval i na dospělé muže. Byly tam i reakce na ženské objekty, ale preference byla na mužské,“ uvedl znalec Weiss.
Státní zástupce Zbyněk Vondra tvrdí, že lékař vyzval čtrnáctiletého hocha při třech vyšetřeních v červnu 2024, aby se svlékl, aniž k tomu měl medicínský důvod. Chlapec sice nesouhlasil a dal to slovně najevo, nakonec ale lékaři vyhověl. Boris Ž. mu pak podle obžaloby sahal na přirození a nahého jej objímal. Při čtvrté návštěvě se pak svlečeného pacienta zeptal, jestli masturbuje, a řekl mu, že masturbace je správná a může mu pomoci odvyknout od drog. Následně ho údajně vyzval, ať si lehne na lehátko a zavře oči, osahával ho a masturboval ho až do hochova vyvrcholení. Chlapec dával najevo nesouhlas, výraznějšího odporu ale nebyl schopný, protože tzv. „zamrzl“ a lékaře vnímal jako autoritu.
Druhého z pacientů pak lékař podle obžaloby od roku 2019 do dubna 2024 při jeho pravidelných návštěvách, tedy obvykle jednou za dva měsíce, vyzýval, aby se svlékl a lehl si. Také u něj zneužil autority lékaře, osahával jej po těle včetně přirození a přetahoval mu předkožku, čímž u hocha vyvolal erekci. Nejméně jednou si nezletilého chlapce se ztopořeným penisem vyfotografoval mobilním telefonem.
Šokující obhajoba!
Podle lékaře si první z chlapců vymýšlí a druhého zřejmě ovlivnila policie. Odmítl, že jim sahal na penis. Dodal, že křivé nařčení ze strany obžaloby ohrožuje jeho profesní reputaci a tím i děti, jimž může pomoci jedině on.
Starší z poškozených podle dětské psychiatričky Aleny Gayové trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Během činu podle ní prožíval mimo jiné i strach z toho, že by jej obžalovaný lékař mohl napadnout fyzicky.
Neurologovi v případě uznání viny hrozí při nejhorším 12 let za mřížemi. K trestnímu řízení se s požadavkem na náhradu škody připojilo ministerstvo spravedlnosti, které chlapcům vyplatilo jako peněžitou pomoc obětem trestné činnosti celkem 92 tisíc korun. Každý z chlapců pak žádá dalších 200 tisíc korun za způsobenou nemajetkovou újmu.

















