Trojici buvolích krav nechali ornitologové přivézt ve středu krátce před desátou hodinou. Čekali na ně desítky zvědavců. Buvolí samice důstojně vykráčely z nákladní plošiny, rozhlédly se po okolí a pomalým krokem se vydaly do bujné vegetace.

Po chvíli jakoby chtěly poděkovat lidem za nové prostředí. Vrátily se, zapózovaly fotografům a pak už se vydaly na novou pastvinu.

„Ve zkušebním režimu tady budeme mít buvoly na pět let. Co bude dál, uvidíme. Doufáme, že se jim tady bude dařit,“ řekl předseda jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Gašpar Čamlík.

Video
Video se připravuje ...

Ochránci přírody vypustili u Nových Mlýnů do přírody buvoly. Hynek Zdeněk

Buvoli mají výrazně pomoci krajině. „Jelikož jsou neselektivní, výrazně svým spásáním prospějí nejen hmyzu a broukům, ale také ptactvu, zejména husám,“ vysvětlil Čamlík.

Unikly jatkám

Na Moravu přijely buvolice z farmy Ohař, kde se neuplatnily pro chov, bezprostředně jim tak hrozilo utracení na jatkách. Jsou krotké a na lidi zvyklé. Z jejich mléka se ještě nedávno vyráběla mozarella. Přesto budou od případných návštěvníků odděleny ohradníkem s elektrickým proudem.

„K dispozici mají plochu 5,5 hektaru, takže je jasné, že to tady určitě nikdy nebude vypadat, jako kdyby tady někdo vysadil anglický trávník. Na druhou stranu už za pár týdnů tady bude jejich přítomnost dobře viditelná,“ ujistil předseda ornitologů.

Buvoli pochází původně z Asie, ale už před několika tisíci lety je domestifikovali v Evropě Římané. Tato zvířata mají podobné uplatnění jako hovězí dobytek. Buvoli dorůstají délky až tří metrů a mohou vážit téměř až tunu.
Fotogalerie
13 fotografií