Právě ve společnosti Pika v Bzenci, po krachu okurkářů ve Znojmě, se vyhlášená pochutina pod ochrannou značkou Znojmia od roku 2003 vyrábí. O práci přijde 198 kmenových zaměstnanců a padesátka brigádníků. „Cílem je zajistit si konkurenceschopnost. Kombinace rostoucích vysokých výrobních nákladů a nízkých marží znamená ztrátovost,“ potvrdil Blesku úmysl Orkly stáhnout se z Česka mluvčí Martin Frýdl.

Šance, že legendární podnik přežije, je mizivá, i když o datu zatím manažeři nerozhodli. „Pokud tak učiní, výroba by se postupně utlumovala a k uzavření by došlo v posledním čtvrtletí tohoto roku,“ nastínil mluvčí. Orkla podle všeho nechce přijít o zisky z letní sezony. „Je to hrozné, po třiceti letech u podniku. Nevím, kam se vrtnu, na Slovácku práce není. Dělají tu i manželské páry, ty rodiny přijdou o živobytí úplně,“ svěřil se Blesku pod podmínkou anonymity pan N.

Firma totiž všem doporučila o situaci v podniku mlčet. Lidé se bojí, že by kromě práce mohli přijít i o odstupné. Řada z dělníků je už podle pana N. nyní „na překážkách“, v pátek výroba nejede, do práce chodí čtyři dny v týdnu a pobírají za to 60 procent mzdy.

Vzkaz zaměstnancům: Hledejte si práci

Orkla podle mluvčího informovala o plánovaném konci firmy zaměstnance před dvěma týdny. „Nyní mají v průměru devět měsíců na to, aby si mohli najít novou párci a zároveň u toho byli finančně zabezpečení,“ řekl Martin Frýdl. Orkla je prý doporučí dalším firmám v regionu. Zaměstnanci se podle manažerů mohou také ucházet o práci v dalších provozech norské firmy na Moravě.

Rozhádané Znojmo o ně přišlo

Ve Znojmě bylo několik výrobců okurek, po 2. světové válce přišlo znárodňování. Nejprve se spojily v družstvo Znojmia, které se roku 1952 sloučilo s ostatními konzervárnami na jižní Moravě do podniku Fruta Brno. Konec okurek ve městě nastal v roce 2002, kdy zkrachovala Znojemská konzervárna.

Po konci tamní Fruty ji vytunelovali místní rozhádaní okurkáři. Několik šéfů bylo za machinace s majetkem odsouzeno. Podnik na odpis koupilo Hamé a přeneslo výrobu znojemských okurek do Bzence, města proslulého konzervárenskou tradicí. Hamé pak v roce 2016 koupila za 4,7 miliardy korun Orkla.

Věhlas díky kocourovi

Ve Znojmě se okurky pěstovaly a konzervovaly od roku 1574. Rychle získaly věhlas, vyvážely se hlavně do Vídně. Koncem 19. století měl ve městě konzervárnu také Moritz Felix. S pětilitrovými sklenicemi nakládaných okurek záhy dobyl nejen celou Evropu, ale vyvážel je i do Ameriky. Na etiketu si dal černého kocoura Felixe, hrdinu němých filmů a komiksů z roku 1919. Felix byl jakýmsi patronem opilců. Když člověk ve sklepě přebral, vzal ho za ruku a odvedl domů, tvrdí legenda. Ráno pak pijanovi podával znojemské okurky jako lék proti kocovině.

Turecké hospodářství

Po uzavření bzenecké konzervárny Orkla neplánuje prémiovou značku sterilovaných okurek Znojmia zrušit. Podle mluvčího předpokládá, že výrobu zajistí „sesterské společnosti koncernu nebo externí partneři“. Zřejmě v cizině. Už dnes okurky firma nakupuje, nikoliv, jak bylo po staletí zvykem, na jižní Moravě, ale v Turecku.

Recept na lák znají jen dva lidé

Tajemství složení nálevu na znojemské okurky znají pouze dva lidé na světě. Je skrytý v sejfu. Mistři ve výrobě vědí, v jakém poměru mají smíchat ingredience, ale neznají přesné složení koření. Do nálevu se přidává v tekuté formě. Směs koření se předtím maceruje v 96% alkoholu po dobu čtrnácti dnů.

Vyrábějí také Moravanku a Kunovjanku

Kromě znojemských okurek se v Bzenci vyrábějí i populární zeleninové nakládané směsi Moravanka a Kunovjanka, bez kterých se v mnoha domácnostech v Česku neobejde vánoční bramborový salát.

Rusko jako rána do vazu?

Podle poslední účetní uzávěrky dosáhl koncern Orkla v Česku v roce 2021 obratu přes šest miliard korun, zisk před zdaněním se dostal na 557 milionů korun. Vloni firma čelila rostoucím nákladům za energie i suroviny. Zároveň po invazi na Ukrajinu opustila ruský trh.

Musí křupnout

K výrobě tradiční české a moravské speciality je kromě nakládaček potřeba cibule, ocet, sůl a koření, zejména pepř, hořčice, kmín a další. Při kousnutí musejí vždy křupnout a mírně štípnout na jazyku.

Video
délka: 01:33.36
Video se připravuje ...

Bytová krize. Proč jsou v Česku tak drahé byty a nájmy? Videohub

Fotogalerie
8 fotografií