Znojemská radniční věž, která je skvostem české gotické architektury (postavena 1447  - 1457 pozn. red.) prochází opravou. Město přitom nahradí plechy střechy z roku 1592 za nové. Ty staré ale rozhodně nekončí nikde ve sběrných surovinách.

Tisíce mincí

„V mincovně jsme z nich nechali vyrazit několik tisíc mincí, a to klasickou středověkou technologií. Vzhled mají stejný, jako původní platidlo, jen nesou letopočet 2023,“ vysvětlil ředitel Znojemské Besedy František Koudela.

Většina mincí se dostane na podzim do prodeje, zřejmě v rámci Znojemského vinobraní. Část z nich bude uchována pro další generace do tzv. časové schránky, která bude ve věži ukryta.

Vzkaz pro příští generace

„Uložíme jich tam 500 se vzkazem, aby 400 kusů posloužilo jako odkaz jednoho z nejvýznamnějších historických pokladů, a dalších 100 kusů, aby bylo vydraženo pro financování dalších rekonstrukcí dominanty města Znojma,“ upřesnil historik Jiří Kacetl.

Znojemská mince vznikla krátce po husitských válkách. „Používala se po celou 2. polovinu 15. století a ještě v menší míře i v 1. polovině století následujícího. Mladý Ladislav Pohrobek ji toleroval, Jiří z Poděbrad mincovní ražbu potvrdil. Znojemský peníz byl rozšířen na celé Moravě, částečně se dostal i do Čech,“ doplnil Kacetl.

VIDEO: Zřejmě při Znojemském vinobraní půjdou repliky Znojemských peněz do prodeje.

Video
Video se připravuje ...

Do Znojma se po dvou letech vrátilo vinobraní i král Jan Lucemburský. Hynek Zdeněk

Fotogalerie
5 fotografií