Takřka měsíční program odstartuje na náměstí Svobody 25. listopadu v 17 hodin rozsvícením patnáctimetrového vánočního smrku z paloučku u Olomučan.

„Po nepříjemných dvou letech, kdy se vánoční advent neuskutečnil, jsme ve velkém očekávání. Věříme, že vzhledem k udržitelnému přístupu organizátorů letos nedojde kvůli energetické krizi k výrazným změnám programu,“ řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Osvětlení za pakatel

Na vánočním stromě bude letos 24 000 světýlek, 80 menších a 60 větších hvězd a velká špice. „Nasvítíme i 18 stromů na náměstí a položíme přes kilometr světelných řetězů,“ řekl ekonomický šéf Technických sítí Miroslav Sečkář.

Energetická náročnost bude podle něj minimální kvůli použití LED technologií. „Celodenní spotřeba elektřiny na osvětlení vánočního stromu bude 330 korun, světelné řetězy spolknou 91 korun denně,“ upřesnil Sečkář. Na slavnostním svícení se bude podle něj podílet firma, která má na svědomí třeba slavnostní osvětlení pařížské Champs-Élysées.

Na náměstí Svobody, Zelném trhu, Moravském náměstí, Dominikánském náměstí a nádvoří Staré radnice najdou lidé 190 vánočních stánků. Předloni je navštívilo dohromady 1,5 milionu lidí.

Koncerty, betlém i vyhlídkové kolo

Na náměstí Svobody i na Zelném trhu budou téměř každý den koncerty. Dominikánské náměstí bude komornější s velkým dřevěným betlémem a v přilehlé pasáži Jalta budou o víkendech aktivity pro děti. Na Moravské náměstí se vrátí vyhlídkové ruské kolo.

Hitem mezi suvenýry by měly být porcelánové hrníčky s pokovovaným povrchem z brněnské manufaktury. Od 5. prosince se začne prodávat nová rodinná desková hra O Brno, sestavená na bázi monopolů či Dostihů a sázek. Samozřejmostí budou speciální kuličky s vločkou, které bude chrlit orloj.

Daruj kelímek!

Na brněnských trzích dostane každý nápoje do vratných kelímků. Při odchodu si bude moci člověk vybrat, zda je vrátí a dostane vratnou zálohu zpět, nebo věnuje zálohu jedné z 18 charitativních organizací na stáncích označených Daruj Kelímek.

Celých 50 korun pak poputuje konkrétní vybrané organizaci. Lidé použijí během adventu až milion kelímků; na charitu by podle odhadu organizátorů mohly putovat peníze z každého pátého hrnku.

VIDEO: Jak prožívají jednotlivá znamení Vánoce?

Video
délka: 06:53.22
Video se připravuje ...

Jak prožívají jednotlivá znamení Vánoce? Videohub

Fotogalerie
15 fotografií