„Nebojím se o práci, dům. Bojím se o svou rodinu a vlast,“ svěřila se vystudovaná architektka, která po těžkém rozhodování opustila manžela, rodiče a další příbuzné.

Doma se věnovala designu a návrhářství, na jihu Moravy prakticky okamžitě naskočila do „rozjetého vlaku“. Oslovila ji brněnská firma GoldBee, kterou její kolekce oblečení pro sport a volný čas zaujala.

„Lidé tady jsou úžasní, ale i tak nechceme být přítěží. Nyní mám i práci, což je skvělé. Nechci být závislá na vašem sociálním systému, chci si na život u vás vydělat sama,“ tvrdí mladá žena.

O čtyřletou dcerku Roksolanu se přes den stará kamarádka, která s ní podstoupila náročnou cestu z Ukrajiny. „Ve volném čase poznáváme Brno, je to taková větší Poltava. Těšíme se s dětmi třeba do zdejší zoo,“ prozradila Anastasiya.

Video
Video se připravuje ...

Studenti Masarykovy univerzity původem z Ruska a Běloruska natočili video, kde odsoudili válku. MU Brno

S manželem a příbuznými je přes telefon v denním kontaktu. „Teď nic neplánuji, nikdo neví, co bude za hodinu, další den. Ale až se situace uklidní, chceme pochopitelně domů,“ ubezpečuje Anastasiya, která svou kolekci doplnila o příznačný slogan Strong Together (Spolu jsme silnější).

Firma dala práci i dalším Ukrajinkám

„Anastasiya a její dcera přišly do Brna před dvěma týdny. Poskytli jsme jí práci a rovnou začali vymýšlet její kolekci. Za dva týdny jsme stihli navrhnout a vyrobit něco, co je nejen pohodlné a pěkné, ale je především důkazem pomoci, přátelství a bratrství. Zaměstnali jsme i čtyři další dámy z Ukrajiny jako švadleny. Vzájemně si pomáhají, je to velmi kolegiální, až přátelské,“ řekl Jan Kočař, majitel firmy GoldBee.

Informace pro uprchlíky

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

23:10
21. 2. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

22:22
21. 2. 2024

Prezident Zelenskyj plánuje uspořádat na 25. února konferenci s ukrajinským vojenským a politickým vedením, aby diskutovali o budoucnosti země, uvedl to dnes prezidentský mluvčí Serhij Nykyforov.

21:28
21. 2. 2024

Prezident bosenské Republiky srbské (RS) Milorad Dodik dnes obdržel vyznamenání z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina. Během své návštěvy v ruském Tatarstánu bosenskosrbský předák zopakoval, že odmítá vstup Bosny do NATO, informovala bosenská média.

„Odmítáme se připojit k sankcím Západu vůči Rusku (...). A především bez váhání odmítáme vstoupit do aliance NATO,“ uvedl podle stanice N1 Dodik na setkání s Putinem v ruské Kazani.

Kompletní online

Fotogalerie
103 fotografií