„Dopravní podnik města Brna (DPMB) má 50 volných pracovních míst. Jde o řidiče a dělníky. Dalších 80 lidí jsou schopny zaměstnat Lesy města Brna,“ uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (44, ODS).

Radnice přitom naznačuje, že jde tzv. o první vlaštovky. „Oslovili jsme i další městem vlastněné obchodní společnosti, městské příspěvkové organizace, univerzity, nemocnice a dalších asi 100 významných brněnských firem,“ upřesnila Vaňková.

VIDEO: Analytik: Putin narazil kvůli chybné taktice. Civilní obyvatelstvo teď kvůli tomu trpí.
Video
Video se připravuje ...

Analytik: Putin narazil kvůli chybné taktice. Civilní obyvatelstvo teď kvůli tomu trpí  Markéta Volfová, Lukáš Červený

Na Mendelově univerzitě mezitím přijali ukrajinského profesora Volodymyra Rodčenka. „Je prorektorem Charkovské národní univerzity V. N. Karazina. S naší školou má již vazby z minulosti,“ uvedl děkan provozně ekonomické fakulty Pavel Žufan.

„Směřujeme k uzavření pracovní smlouvy. Škola navíc pracuje i na tom, aby přijala i jeho doktorandy,“ dodal Žufan. Rodčenko je vděčný Brnu za pomoc. Ve městě se mohl navíc setkat se svou dcerou, která studuje v rámci Erasmu na Masarykově univerzitě.
12:16
26. 2. 2024

Ruská vojska dobyla ves Lastočkyne, ležící asi dva kilometry západně od Avdijivky na východě Ukrajiny, ohlásilo dnes ruské ministerstvo obrany podle tiskových agentur. Ukrajinští vojáci ustoupili na novou obrannou linii, aby zabránili dalšímu ruskému postupu na západ, uvedl armádní mluvčí podle serveru Ukrajinska pravda. Ten zveřejnil i nákres nové linie na mapce bojiště.

„Jednotky se stáhly ze vsi Lastočkyne, aby zaujaly obranu na linii Orlivka-Toneňke-Berdyči s cílem nepřipustit další postup nepřítele na západ,“ řekl Dmytro Lychovij, mluvčí ukrajinských sil bránících tento úsek fronty.

11:56
26. 2. 2024

Téměř tříleté vězení pro ruského obránce lidských práv Olega Orlova, který kritizoval ruské vedení za válku proti Ukrajině, dnes navrhla soudu obžaloba, uvedl server Mediazona. Sedmdesátiletý Orlov je spjat s nevládní organizací na ochranu lidských práv Memorial, která dostala Nobelovu cenu za mír za rok 2022 a kterou o rok dříve ruské úřady zakázaly. Byl jedním z posledních kritiků Kremlu, kterého úřady neuvěznily nebo nedonutily k emigraci, poznamenala agentura AFP.

Prokurátorka argumentovala nutností vyhnout se případné recidivě. Obhajoba trvá na nevině obžalovaného. Orlov stanul před soudem v krátké době podruhé, předchozí proces skončil pokutou. Před soudem odmítl vystupovat, vyhradil si jen vystoupení na konec procesu.

11:28
26. 2. 2024

Ukrajinská prokuratura vyšetřuje záběry sdílené ukrajinskými i ruskými kanály na telegramu, na kterých ruští vojáci údajně postříleli ukrajinské válečné zajatce. Video pořízené z dronu se podle prokuratury začalo šířit 24. února, v den druhého výročí ruské invaze na Ukrajinu, píše server Meduza.

Prokuratura uvedla, že ruští vojáci zabrali pozice ukrajinských ozbrojených sil mezi obcemi Ivanivske a Chromove na západním okraje města Bachmut v Doněcké oblasti. Na videozáznamu vycházejí vojáci ze zákopu s rukama nad hlavou, lehnou si na zem a druhá skupina na ně začne střílet.

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec uvedl, že při incidentu zahynulo nejméně sedm vojáků. Podle ukrajinského projektu DeepState se jednalo o příslušníky ukrajinské 92. samostatné útočné brigády nebo jejích přidružených jednotek a mrtvých je devět. Rusko obvinění nekomentovalo. Není jasné, kdy byly záběry pořízeny, a nelze je bezprostředně ověřit, podotýká ruskojazyčná redakce BBC.

Kompletní online
Fotogalerie
96 fotografií