Ve Starovičkách neměli pro Obalečovo umění velké pochopení. Fólii nechali odstranit. „To neznamená, že souhlasíme s tím, co se na Ukrajině děje. Na druhou stranu v případě tanku jde o symbol historie, kdy se tady na konci druhé světové války tvrdě bojovalo. Navíc nechceme, aby se památník stal cílem shromáždění skupin, ať už proruských nebo protiruských. Jde o pietní místo," reagoval starosta Vladimír Drbola.

Vandalové to na tank už zkoušeli

Po sametové revoluci v roce 1989 se objevily hlasy, aby obec nechala ruský válečný tank odstranit, obyvatelé Staroviček se však postavili proti. „Před nějakými patnácti roky památník jeden člověk posprejoval, graffiti se obejvily na žulových deskách odkazující na zdejší prudké boje. Před časem jsme odstranili i dřevěné stojany s českou a ruskou vlajkou, které neznámí vandalové pořezali," upozornil starosta. 

Obalovačovu akci nahlásila radnice na policii pro podezření ze spáchání přestupku. „To byl fofr," nechal se slyšet autor. 

Video
délka: 00:12.31
Video se připravuje ...

Putine jsi vrah! Tisíce lidí demonstrovaly v Brně proti válce. Markéta Malá

Rudoarmějec zůstane ve folii

V Čebíně naopak nově upravená socha rudoarmějce z roku 1948 zůstane beze změny. „Reflektujeme situaci na Ukrajině. Rozhodli jsme se, že to ponecháme. Chápeme zlost lidí a rozumíme, že chtějí vyjádřit svoje pocity. Byť je jasné, že pomník není určen těm, kdo nyní útočí na Ukrajinu," řekl Blesk.cz starosta Čebína Tomáš Kříž.

Obec zároveň vyhlásíla sbírku, v minulých dnech odvezly materiál do válkou těžce zkoušené země tři dodávky. Další vyrazí na východ během pátku. Ubytovat hodlá obec i skupinu ukrajnských uprchlíků.   

23:01
3. 6. 2023

Prezident Volodymyr Zelenskyj kvýbuchu u města Dnipro na Telegramu uvedl, že k úderu došlo mezi dvěma obytnými domy. „Pod troskami jsou bohužel lidé. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem,“ napsal.

22:59
3. 6. 2023

Výbuch u ukrajinského města Dnipro dnes zasáhl dvoupatrový obytný dům, zranil nejméně 13 lidí a další obyvatelé mohli být uvězněni pod troskami. S odkazem na šéfa oblastní správy to dnes uvedla agentura Reuters.

Mezi zraněnými jsou tři děti, uvedl Serhij Lysak na internetu. V místě severně od Dnipra zasahuje záchranná služba, zpod trosek se zatím podařilo vyprostit jednu osobu. „V obci Pidhorodne byl zpod trosek domu vytažen muž. Stále tam jsou lidé. Pátrací a záchranná operace pokračuje. Celkem bylo zatím zraněno 13 lidí. Tři z nich jsou děti. Jsou to děti ve věku 6, 11 a 15 let,“ řekl Lysak.

Téměř všichni zranění jsou v nemocnici ve středně těžkém stavu. Jedna osoba bude léčena ambulantně. Oběti mají poranění hlavy, střepiny v těle a pohmožděniny. Je jim poskytována veškerá potřebná pomoc, uvedl web Ukrajinska pravda.

21:24
3. 6. 2023

„Na Ukrajině jsme opravili 20 škol a sedm vybavili protiraketovými kryty,“ tweetuje Člověk v tísni. Z jednoho takového sklepního krytu pod školou se ohlásil i youtuber Janek Rubeš, který českou neziskovku vyrazil podpořit.

Kompletní online

Fotogalerie
49 fotografií