Splašky se objevily vpravo vzadu za lodí, výpust pro vyprázdnění zásobníku je ale na jeho jachtě na levé straně uprostřed. „Navíc je vybavená drtičem, který nedovolí vypustit do moře větší kusy exkrementu a toaletního papíru tak, jak je vidět na fotce,“ upozornil Jereš. 

Obsah zásobníků na exkrementy nechal změřit

Zásobníky splašků na jachtě navíc nebyly plné, nebyl proto podle něj důvod nic vypouštět. Protokol podepsaný kapitánem přístavu Komiža Damirem Radicou potvrzuje, že jeden ze zásobníků byl plný ze tří čtvrtin, další pro příďové kabiny majitele ze čtyř pětin. Záďový zásobník pro posádku byl prázdný. Na lodi se totiž plavili jen Jereš s přítelkyní, svým synem a jeho přítelkyní.

Jereš: Trestní oznámení pro pomluvu

Kvůli fotografiím nemůže známý brněnský podnikatel jejich autorovi přijít na jméno. „Když spatřil něco nezákonného, jako je vypouštění fekálií, proč okamžitě nezalarmoval pobřežní policii a kapitána přístavu. Kanceláře mají pouhých sto metrů daleko. Místo toho bez důkazů obviňuje na sociálních sítích a vyrábí senzaci,“ nechápe Jereš.

Video
délka: 02:34

Český podnikatel obviněný z vypouštění fekálií do moře bude žádat satisfakci. TV Blesk Zdeněk Matyáš

Podá trestní oznámení

Tohle si prostě nenechám líbit. Podám trestní oznámení pro pomluvu,“ řekl Jereš. V rukou má i závěrečné vyjádření v protokolu kapitána přístavu, podle kterého není možné s jistotou dokázat, že Jerešova jachta vypustila fekálie, jak tvrdí svědek.

„Seděli jsme uvedeného večera na lodi s přáteli a popíjeli víno. Rozsvítili jsme světla jako jediní z ostatních lodí kolem, aby byly vidět ryby plovoucí u jachty. Myslíte, že bychom si ten zážitek ‚zpříjemnili‘ vypouštěním fekálií?“ kroutí hlavou podnikatel. 

Zkažená dovolená

Kdo tedy má celý incident na svědomí?  „Takto vypuštěné fekálie do moře pochází z lodí, které mají ruční nebo podtlakový systém splachování,“ tvrdí Jereš. V podezření je podle něj některá z plachetnic s výbavou dvou padesátilitrových zásobníků s nevábným obsahem.

„V Chorvatsku se plavíme už 22 let. Měli jsme s manželkou zkaženou celou dovolenou. Máme tam řadu přátel, kdekdo nám psal a volal, co jsme tam provedli. Za celá ta léta jsme přitom neměli jediné přestupkové řízení,“ dušuje se brněnský podnikatel.

O případ se zajímá i české velvyslanectví

O skandál, který navíc vyvolal averzi chorvatské veřejnosti vůči českým turistům, se už zajímá i česká ambasáda v Záhřebu. 

„Případ, kdy nebylo českému podnikateli nic prokázáno, vyvolal bouři na sociálních sítích. Mrzí mě to, ale beru to jako mráček na modré obloze česko-chorvatských vztahů. Následné narážky na české paštikáře v médiích ale nejsou na místě, ročně sem míří 800 tisíc našich turistů. To si nezasloužíme,“ vzkázal Vladimír Zavázal, velvyslanec Česka v Chorvatsku.

Kdo je Josef Jereš (59)

Brněnský podnikatel, který začínal prodejem rychlého občerstvení při fotbalových a hokejových zápasech. Je vlastníkem společnosti Jerex, která má smlouvu s ŘSD na odtahové služby na dálnicích D1 a D2. V Ostrovačicích vybudoval obří Truckcentrum s kompletními službami pro řidiče kamionů, jediné svého druhu v Česku. Je jedním ze sponzorů hokejové Komety.