Vlastní shromáždění chystají i komunisté – ti se však „uklidí“ stranou do vnitrobloku nedaleko Ronda. Pouliční výtržnosti nebo létající dlažební kostky se u nich vzhledem k vyššímu věku sympatizantů nepředpokládají.

Pravičáci: Do trojstupu a pochodně vzhůru!

Krajní pravičáci se sejdou už hodinu po poledni na Zelném trhu a vytasí se s hořícími pochodněmi. „Nově se naše shromáždění koná i ve večerních hodinách,“ oznámil za pořádající Národně sociální frontu Erik Lamprecht, který se předloni podílel na organizaci brněnského pochodu pod hlavičkou Dělnické mládeže. To přerostlo v místní potyčky ideových odpůrců, tekla i krev.

Podle informací, které Národně sociální fronta zveřejnila na sociálních sítích, budou sympatizanti pochodovat v trojstupu s vlajkami i pochodněmi. Podle Lamprechta přijede do Brna mašírovat asi 200 lidí.

Chtějí prý „zažehnout plamen svobody“ a „pozvednout Evropu z duchovního a biologického bahna“. Nabádají zároveň své sympatizanty, jak se chovat - například nereagovat na provokace, nepít alkohol a dodržovat trojstup. „Držíš-li pochodeň, drž ji směrem nahoru a k vnější straně průvodu,“ jdou do detailu ultrapravičáci.

Levičáci: Kdo si hraje, nehajluje

Krajní levičáci rozbijí svůj stan na Dominikánském náměstí, pár desítek metrů od svých „nepřátel“. S demonstrací začnou v 16 hodin. Stejně jako pravičáci by měli skončit ve 22 hodin.

Na své odpůrce hodlají prý působit neagresivně. „Neonacisté a neonacistky zase přijedou 1. května do Brna, aby ‚pozvedli Evropu z duchovního a biologického bahna‘. Pravděpodobně stále nepochopili, že pro nacistické projevy v ulicích Brna není žádné místo. Stále nedají pokoj,“ tvrdí iniciativa Brno blokuje.

Podle krajních levičáků „ztrácí nenávist a násilí svou moc vedle radosti, lásky a sounáležitosti“. Hodlají proto ultrapravičákům oponovat. „Myslíme si, že fašismu se může postavit úplně každý. Proto stejně jako před dvěma roky vyzýváme brněnské i přespolní kolektivy, organizace, zájmové kroužky, komunity, kamarády, kamarádky nebo klidně jednotlivce, aby se zapojili do antifašistických prvomájových hrátek v ulicích. Protože kdo si hraje, ten nehajluje,“ tvrdí organizátoři happeningu na Dominikánském náměstí.

Centrum Brna obšancuje policie

V pozoru jsou proto stovky policistů a strážníků. Nejen z jihomoravské speciální pořádkové jednotky, jízdní jednotky, uniformovaní pochůzkáři, ale i detektivové v civilu. Na oba znepřátelené tábory si posvítí vrtulníkem a speciální technikou.

„Máme k dispozici například výkonný směrový reproduktor, kterým můžeme davu dávat pokyny a výzvy. Nikdo nebude moct tvrdit, že výzvu policie neslyšel,“ tvrdí šéf speciálních jednotek Karel Molák. Zdůraznil, že kriminalisté budou mít i kvalitní kamerové záznamy všech demonstrací. „Pozornosti neunikne žádné protiprávní jednání,“ varuje.

Kdo nemusí, ať do centra nechodí

Přesto, že policisté chystají rozsáhlá bezpečnostní opatření, vyzývají obyčejné lidi a turisty k opatrnosti. „Pokud nutně do centra Brna nemusíte chodit, měli byste se místům shromáždění raději vyhnout,“ vyzval veřejnost policejní mluvčí Pavel Šváb.

Úřady prý budou dohlížet

Demonstrace zaplní 1. května prakticky celé historické centrum Brna. „Na průběh akcí budeme dohlížet z pohledu zákona o právu shromažďovacím. Bezpečnostní opatření konzultujeme s policisty,“ uvedla mluvčí radnice Brno-střed Kateřina Dobešová.

Kterým místům a kdy se 1. května v Brně vyhnout?

* Shromáždění příznivců Národní a sociální fronty: od 13.00 do 22.00,

Trasa Zelný trh - Orlí - Masarykova - Nádražní - Hybešova - Václavská - Křížová -Mendlovo náměstí

* Řekni NE pochodu neonacistů: od 16.00 do 22.00, trasa Dominikánské nám. - Dominikánská - Šilingrovo nám. - Husova - Nádražní 14

* Shromáždění občanů s poslanci a zastupiteli KSČM: od 8.00 do 16.00, park ve vnitrobloku ulic Poříčí, Křídlovická a Zahradnická

Historie bitek je plná krve

Brnem prošli radikálové naposledy předloni. Ulicemi tehdy mašírovalo asi 150 příznivců Dělnické mládeže. Proti nim vystoupilo zhruba 300 odpůrců. Část se snažila pochod zablokovat, zasahovala policie.

V roce 2015 se odpůrcům podařilo na Cejlu zcela zablokovat početně slabší prvomájový pochod příznivců Dělnické mládeže.

V roce 2007 policejní těžkooděnci rozehnali několik set příznivců Národního odporu.

VIDEO: Záběry z pochodu radikálů Duchcovem 24. srpna 2013.

Video
délka: 00:10.92

Záběry z pochodu radikálů Duchcovem 24. srpna 2013 Blesk - Jana Ulrichová