Skončilo bezstarostné dovádění v bazénu, pošťuchování maminky Cory a další alotria, kterými Noria bavila návštěvníky a získávala si fanoušky na sociálních sítích. „Noria dorostla do věku, kdy mláďata opouští své matky a osamostatňují se. Konec dětství se nevyhne volně žijícím medvědům, ani těm v lidské péči,“ řekl Blesku mluvčí zoologické zahrady Michal Vaňáč.

Noria v blízké budoucnosti přispěje k rozvoji evropského záchovného programu. Jeho cílem je vytvořit záchovnou populaci, zálohu pro případ, že by se situace v přírodě zhoršila a hrozilo by, že její druh vyhyne. Aby mohla brněnská Noria do programu přispět, musí opustit domovskou zoo.

Noria trénuje nástup do bedny

Přípravy na přesun jsou v plném proudu. Kromě vybavování dokladů, veterinárních osvědčení a sestavování cestovního plánu řeší v brněnské zoo, jak medvědici naložit a převézt stovky kilometrů daleko.

„Během srpna se bude Noria učit nastupovat do přepravní bedny, a když nácvik zvládne, nebudeme ji muset před transportem uspávat. Ohled musíme brát také na počasí, předběžně je odjezd plánován na 30. srpna, pokud ale budou přetrvávat stávající vysoké teploty, je možné, že se Noria vydá na cestu o několik dní později,“ prozradila peripetie přesunu kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

Noria se poveze klimatizovaným vozem ve speciální přepravní bedně. Během cesty bude mít stále k dispozici čerstvou vodu a led, které je možné během cesty při kontrolních zastávkách průběžně doplňovat.

Video
délka: 01:37

Lední medvědice Noria si na oslavě narozenin nejvíc užila hraní se sudem. Zoo Brno

Na Noriu čeká čtyřletý Akiak

Noria najde nový domov v německém Rostocku, kde v současné době dokončují zbrusu novou expozici pro lední medvědy. Zoo Rostock přerušila dlouholetý úspěšný chov ledních medvědů v roce 2016, aby mohla zastaralé chovatelské zařízení nahradit moderním.

Společnost Norince bude v novém domově dělat čtyřletý samec Akiak, s jehož příchodem se do Rostocku symbolicky vrátí „jejich“ lední medvědi. Akiak je totiž potomkem původního rostockého chovného samce Victora.

Loučení v sobotu 25. srpna

Návštěvníci Zoo Brno se budou moci s Norinkou rozloučit 25. srpna v rámci oslav Dne adoptivních rodičů. U expozice ledních medvědů se o půl dvanácté uskuteční komentované krmení. Zatímco se Noria vypraví na sever Německa, její maminku Coru čekají další námluvy. Nápadníkem nebude nikdo jiný než samec Umca, který s Corou zplodil právě Noriu.

„Noria je dospělá mladá dáma a odchodem do Rostocku získá šanci sama se zapojit do reprodukce a mít jednou vlastní mláďata, není proto důvod truchlit, naopak, je to radostná událost. Protože jaro bylo u ledních medvědů láskyplné, Umca má už nejvyšší čas přestěhovat se do svého mládeneckého výběhu, který Noria aktuálně obývá, aby měla Cora klid na, doufejme, radostné očekávání,“ upozornila Gremlicová.

Fotogalerie
9 fotografií