Průvodce je součástí projektu, který mapuje místa posledního odpočinku osobností, které psaly dějiny města. Je doplněný o přehlednou mapku a odkazy na podrobnější informace v Internetové encyklopedii dějin Brna,“ uvedla Gabriela Peringerová z Turistického informačního centra (TIC) Brno.

Návštěvníci mohou vidět například hroby Karla Absolona, objevitele Punkevních jeskyní v Moravském krasu či sídliště lovců mamutů v Dolních Věstonicích. Dále legendárního hokejistu a fotbalistu Vlastimila Bubníka, hudebníka Leoše Janáčka, nebo třeba zakladatele prvního autora dějin českého jazyka Josefa Dobrovského.

Ústřední hřbitov slouží už od počátku k pohřbívání osob bez rozdílu náboženského vyznání, sociálního postavení, národnosti nebo rasy. Svou rozlohou patří k největším hřbitovům v Česku,“ upozornila Peringerová.

Obřadní síň na hřbitově navrhli v konstruktivistickém stylu Bohuslav Fuchs a Josef Polášek. Krematorium dle návrhu Ernsta Wiesnera bylo prohlášeno Národní kulturní památkou a patří ke špičce brněnské architektury. V areálu hřbitova je i galerie umělecky hodnotných náhrobků a hrobek a od konce 19. století i pečlivě budovaný park.

Průvodce po Ústředním hřbitově získají zájemci zdarma na TIC Brno v ulicích Panenská, Radniční a na Špilberku. Digitální verze je ke stažení na gotobrno.cz.

VIDEO: Ústřední hřbitov v Brně je největší rozlohou, nejvíce náhrobků je ale na pražských Olšanských hřbitovech. Podle historiků zde mohlo být pochováno asi dva miliony lidí.

Video
délka: 01:18

Poznejte Olšanské hřbitovy Eva Fornálová