Podpora kurdských milicí YPG, které Turci označují za teroristy? Nesmysl! „Mirek s Markétou nejsou zločinci, důkazem je obrovská podpora jejich přátel v Česku,“ ubezpečuje Mirkova teta Pavlína Vaňová (43). K mladému muži měla po smrti jeho maminky blízko, svěřoval se jí s životními plány. „Není  hazardér ani blázen. Chce pomáhat lidem, aby měl jeho život nějaký smysl. Proto byl na Haiti, ve Slovinsku, s Markétou se rozhodli pomáhat obětem války v syrské Rojavě,“ řekla Blesku.

Poprvé od loňského říjnového zatčení českého páru promluvila Mirkova mladší sestra Kateřina. Ani na chvíli nepochybuje, že se jí bráška vrátí domů. „Dříve nebo později to dobře dopadne. Tady není místo pro strach, ale pro modlitby a víru,“ míní Kateřina Vávrová.

Peníze a dopisy

Dvojice uvězněná na východě Turecka teď potřebuje morální podporu a peníze na právníky a tlumočníky. „U soudu se mohou bránit jen díky Nadačnímu fondu pomoci Karla Janečka, který uspořádal sbírku a dokonce i významnou částkou na právníky přispěl,“ uvedl kamarád obou Čechů Janusz Konieczny.

Celkem se podařilo shromáždit 415 tisíc korun! Že je kvalitní turecký právník k nezaplacení, ví také europoslanec Jaromír Štětina. Také on skončil na půl roku v tureckém vězení, obžaloba zněla na totéž, co postihlo Mirka s Markétou. Podpora teroristů! „Milá Markéto a Mirku, vše se v dobré obrátí. Sám jsem kdysi seděl v tureckém vězení. Dobrý advokát v Turecku dokáže vaši kauzu vyřešit,“ vzkázal Štětina prostřednictvím Facebooku.

Zabrala i kampaň Dopisy pro Mirka a Markétu, do vězení jich putovaly stovky! Lidé sympatizující s oběma Čechy je ale musejí napsat v angličtině, obsah totiž prochází kontrolou tureckých úřadů. „Nebudeme čekat s rukama v klíně. Oba musí vědět, že na ně nejen myslíme,“ ubezpečil Konieczny, že kampaň za osvobození jeho přátel nabírá obrátky.

Odvolací řízení by mohlo proběhnout ve lhůtě do tří měsíců. Podporu dvojici Čechů vyjádřila také řada politiků. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek už ve středu avizoval, že se spojí se svým tureckým protějškem.

„Dnešní rozsudek je pro mě velkým zklamáním. Bez ohledu na to je nyní potřeba udělat maximum, aby byla věc řádně přezkoumána odvolacím soudem. Pevně věřím, že soud vyšší instance vyhodnotí záležitost jinak,“ reagoval na nepravomocný rozsudek ministr.

Napište Markétě a Mirkovi do vězení!

Adresa na Markétu:

Van T Tipi Kapali Ceza İnfaz Kurumu
Markéta Všelichová
Tevekli Mah. Erciş Yolu (Erciş Yolu 25. Km) Tuşba / Van
650 40
Turecká republika - Türkiye Cumhuriyeti

Adresa na Mirka:

Van F Tipi Yuksek Guvenlikli Kapali Ceza Infaz Kurumu
Miroslav Farkas
Abdurrahman Gazi, Km, Ipek Yolu Cd. N°25
650 40 Van Merkez/Van
Turecká republika - Türkiye Cumhuriyeti

Fotogalerie
11 fotografií