Brněnští filharmonici zvolili naprosto unikátní formu zviditelnění svého tělesa stejně jako svého budoucího sídla – Sálu pro Brno. „Přišlo nám to originální a zajímavé. Takže jsme nacvičili a zahráli v základech budoucího hudebního svatostánku slavnou Ježkovu skladbu. Je to navíc premiéra, která se i s ohledem na pokračující výstavbu komplexu už nebude opakovat,“ svěřila Blesku ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Video
délka: 02:05.07
Video se připravuje ...

Jeřáb zvolna posílá do stavební jámy klavír, na kterému Igor Ardašev společně s dalšími filharmoniky zahraje Ježkovu skladbu Bugatti step. Zdeněk Matyáš

Klavír pro sólistu Igora Ardaševa snesl do jámy už dopoledne obří jeřáb. Hudebníci museli z bezpečnostních důvodů obléci reflexní vesty a na hlavu si dát helmu. „Je to neopakovatelné. V podobných podmínkách jsem ještě nehrál,“ usmíval se Ardašev.

První potlesk pro filharmoniky v novém domově

V práci na chvíli ustali i dělníci, utichl rachot stavebních strojů. Slavnou skladbu v podání brněnských filharmoniků poté zaznamenaly kamery. A desítky chodců procházející kolem obří jámy přidaly poté potlesk. První, který hudebníci ve svém budoucím »domově« zažili.

Video
délka: 02:18.60
Video se připravuje ...

Brněnští filharmonici zahráli slavnou Ježkovu skladbu v základech svého budoucího sídla, Sálu pro Brno. Zdeněk Matyáš

Komplex přivítá milovníky vážné hudby v roce 2020

Sál pro Brno na rohu Veselé a Besední ulice nabídne po dokončení 1250 míst. Aktuálně probíhá první etapa, která zahrnuje výstavbu podzemních garáží s dokončením letos v prosinci. Poté započne výstavba samotného hudebního komplexu, na který mezinárodně proslulé hudební těleso čeká od svého vzniku v roce 1956. Objekt, který si vyžádá investici 1,2 miliardy korun, by měl první milovníky vážné hudby přivítat v roce 2020.

Fotogalerie
23 fotografií