„Ve stejný den a ve stejnou hodinu jako na Slovensku, předávkují se čeští skeptici homeopatiky,“ uvádí pořadatelé ve facebookové pozvánce na akci Hromadné předávkování homeopatiky.

Událost je naplánovaná na 23. říjen, v rámci Česka se do ní zapojí tři města – Ostrava, Praha a Brno. Počet potvrzených účastníků se zatím pohybuje něco přes dva tisíce.

Vše zaštiťuje Český klub skeptiků Sisyfos, který chce akcí podpořit mimo jiné slovenské kolegy. Tamní odpůrci alternativních preparátů se totiž bouří proti silné marketingové kampani, jež spustila 1. června Slovenská komora homeopatů. V jejím rámci se objevily v Bratislavě billboardy se známými osobnostmi, které podporují homeopatika jako alternativní způsob medicíny.  

Odpůrci: Odporná lež a manipulace

„Podobný happening, kromě podpory Slovenska, považujeme za zajímavý způsob, jak zábavně upozornit na to, že tu funguje velký byznys s ničím. Homeopatika jsou byznys, který je postavený jen na lži, manipulaci a lidské víře. Přijde mi odporné, že na tom někdo může vydělávat, stavět si na tom živobytí a ještě se chvástat, že lidem pomáhá,“ vysvětlil pro Blesk.cz Leoš Kyša, předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos.

Jako stěžejní problém vidí hlavně fakt, že příznivci alternativní léčby mnohdy nejdou k oficiálně vystudovanému lékaři, ale doufají v pomoc všelijakých pokoutných preparátů. Což může mít někdy nedozírné následky.

„Představte si člověka s depresí, který místo k psychiatrovi zamíří k šarlatánovi, který mu dává neúčinná homeopatika. On může zažít krátkodobé zlepšení pomocí placebo efektu, který je ale přítomen ve všech látkách, které lidé považují za léčiva. Jeho problémy to ale ve skutečnosti neřeší a jeho stav se horší. Co může následovat dál si asi každý dokáže představit,“ popsal Kyša. Podle něj homeopatika neškodí do té doby, než se s nimi lidé snaží vyléčit závažnou chorobu místo toho, aby se svěřili oficiální medicíně.

Podobně rizika vnímá i Kateřina Křížová, která pořádá brněnské „předávkování“. Pochvaluje si ovšem, že v Česku není - co se týká homeopatik – tak výrazný marketing jako v zahraničí. České pojišťovny navíc homeopatii nehradí, což řadu zájemců odrazuje. 

„Ale i přesto se najdou lidé, kteří věří alternativní medicíně a jsou za ni schopni utratit spousty peněz. Marketing homeopatie slibuje, že jsou přírodní, bez vedlejších účinků. Homeopatie skutečně nemá žádné vedlejší účinky, protože se většinou jedná o vodu s cukrem, škrobem a s minimální léčivou složkou,“ uvedla Křížová pro Blesk.cz. 

„Placebo pomáhá milionům lidí na světě“

Skeptický pohled ale nesdílí rozhodně všichni, některé uživatele Facebooku akce s předávkováním rozčílila. „I kdyby to fungovalo jen na základě psychiky (placeba), pomáhá to milionům lidí na celým světě, v Indii možná i stamilionům tam, kam se kvůli nedostatečným financím nikdy žádná evropská medicína nedostane,“ napsal například Martin Š.

Uživatelka Andrea zase zareagovala: „V dobách dávných, kdy lidé neměli možnost se vzdělávat, upalovali a přibíjeli na kříže ty, kteří věděli něco víc. A doba se nemění . I dnes se vyskytují omezenci, kteří nejsou ochotni přijmout jinou myšlenku, než je ta jejich. Aneb co neznám, to neexistuje.“

Homeopaté: Paměť vody a speciální postup

Jak homeopatické preparáty přesně vznikají, vysvětluje například Homeopatický institut na svém webu: „Homeopatický lék je připravován postupným ředěním původní substance (nejčastěji v destilované vodě) postupnými kroky tak, že při každém kroku se koncentrace původní látky stokrát sníží. Ředění probíhá předepsaným způsobem. Standardně je lahvičkou se směsí 40krát prudce bouchnuto o tvrdou podložku a není to tedy jen pouhé ředění.“

I když je původní látka zcela rozředěna, zachovají se ve vodě podle teorií homeopatů její informace díky tzv. paměti vody či otisku. Jak přesně by to mělo fungovat na lidské zdraví ovšem neví ani sami alternativní odborníci.Jakým způsobem homeopatické léky přesně působí, ukáže až budoucnost. To, že současná věda nedokáže tento mechanismus úspěšně popsat, nemění nic na tom, že homeopatie dokáže léčit i případy běžnou medicínou neléčitelné a účinky jsou měřitelné i lékařskými přístroji,“ popisuje institut. 

I přes kontroverzi, kterou alternativní léčba vyvolává, má v Česku řadu stoupenců. Například podle výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2014 by 85 procent dotazovaných uvítalo, aby některé metody alternativní medicíny byly uznány jako oficiální doplněk klasické léčby a byly propláceny pojišťovnami. Většina účastníků měla dle výsledků na mysli spíše bylinky či akupunkturu, homeopatii ale uznává necelá polovina zpovídaných.

Podle statistik nicméně zájem o homeopatika lehce opadá. Vrcholu dosáhl v roce 2009, kdy výrobci lékáren dodali 1 868 998 balení preparátů v hodnotě skoro 121,5 milionů korun. V roce 2014 už to bylo o 17 procent méně. 

Fotogalerie
5 fotografií